Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
19. Kwiecień 2021 - 25. Kwiecień 2021
Poniedziałek
19. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1773 rozpoczęły się obrady Sejmu zwanego rozbiorowym, mającego zatwierdzić decyzję zaborców o podziale Rzeczypospolitej. Mimo protestów niektórych posłów (m.in. Tadeusza Rejtana, uwiecznionego na słynnym obrazie Jana Matejki), większość sejmowa, opłacana przez ambasadora Rosji Repnina, zatwierdziła rozbiór.

    1809 wojska polskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego stoczyły bitwę z wojskami austriackimi na grobli falenickiej pod Raszynem koło Warszawy.

    1943 – w Getcie Warszawskim wybuchło powstanie, krwawo stłumione przez Niemców 16 maja.

    1946 – oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem por. Jana Rogalki ps. „Grot” rozbiły ubeckie więzienie w Radomsku, uwalniając więźniów politycznych.

    1997 – w Warszawie zmarła Maria Wittek (ur. 16 sierpnia 1899 r.), członkini Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego. 

Wtorek
20. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1887 – decyzją administracyjną władz rosyjskich podjętą po procesie w Petersburgu Józef Piłsudski został skazany na pięć lat zesłania na wschodniej Syberii za współdziałanie z grupą konspiracyjną przygotowującą zamach na cara Aleksandra III. Brat Bronisław Piłsudski, ściślej związany z przygotowaniami do zamachu, został skazany na 15 lat zsyłki. W sentencji wyroku napisano m.in. charakter współdziałania, okazany przez Józefa Piłsudskiego, (…) daje świadectwo przestępczego nastawienia, nie pozostawiając wątpliwości, że J. Piłsudski działa świadomie w interesie rewolucyjnego spisku. 

Środa
21. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1919 – polska kawaleria wyzwoliła Wilno i Baranowicze z rąk bolszewickich.

    1920 – podpisanie umowy o współpracy polityczno-wojskowej między Polską reprezentowaną przez Marszałka Józefa Piłsudskiego a Ukraińską Republiką Ludową reprezentowaną przez atamana Symona Petlurę. Umowa gwarantowała uznanie niepodległości Ukrainy oraz dała początek wspólnym działaniom zbrojnym wymierzonym w bolszewików.

    1945 – zdobycie Bolonii przez żołnierzy II Korpusu PSZ na Zachodzie. 

Czwartek
22. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1794 – wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej w Wilnie. Wojska polskie pod wodzą płk Jakuba Jasińskiego wyzwoliły Wilno z rąk rosyjskich.

    1919 – Józef Piłsudski wydał odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w której zapowiadał zasadę samostanowienia ludności w sprawach wewnętrznych, narodowościowych i wyznaniowych: Stan ciągłej niewoli (…) raz nareszcie musi być zniesiony i raz wreszcie na tej ziemi, jakby przez Boga zapomnianej, musi zapanować swoboda i prawo wolnego, niczym nieskrępowanego wypowiedzenia się o dążeniach i potrzebach. 

Piątek
23. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1910 we Lwowie władze austriackie zarejestrowały Związek Strzelecki. Jego oficjalnym celem miało być pielęgnowanie ćwiczeń sportowych i gimnastycznych i wyrabianie za pomocą nich w członkach ducha męskości, karności i łączności. Rejestracja Związku odbyła się w oparciu o austriacką ustawę o stowarzyszeniach z 1867 r. oraz reskrypt Ministerstwa Obrony Krajowej z 7 maja 1909 r. zawierający „Postanowienia o popieraniu strzelectwa dobrowolnego”. W istocie Związek był emanacją konspiracyjnego Związku Walki Czynnej (zob. 17 czerwca 1908 r.)i miał, zgodnie z intencją Józefa Piłsudskiego, przygotować kadrę przyszłej armii polskiej. Pierwszym prezesem Związku Strzeleckiego we Lwowie został Władysław Sikorski. Nazwa nawiązywać miała do oddziałów strzeleckich z okresu Powstania Styczniowego.

    1935 – Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki podpisał na Zamku Królewskim w Warszawie uchwaloną przez Sejm nową Konstytucję RP (tzw. Konstytucję Kwietniową). 

Sobota
24. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1906 – w brawurowej akcji na warszawskie więzienie na Pawiaku, bojowcy PPS dowodzeni przez Jana Jura-Gorzechowskiego, uwolnili swych dziesięciu kolegów, skazanych przez Rosjan na karę śmierci za działalność niepodległościową.  

Niedziela
25. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1920 – początek ofensywy wojsk polskich i sprzymierzonych z nimi wojsk ukraińskich na Kijów (tzw. wyprawa kijowska).




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty