Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
07. Czerwiec 2021 - 13. Czerwiec 2021
Poniedziałek
07. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1969 – w Dartford w Wielkiej Brytanii zmarł gen. Henryk Krok-Paszkowski (ur. 1 kwietnia 1887 r.), dowódca II plutonu I Kompanii Kadrowej, legionista I Brygady, uczestnik walk o Przemyśl i Lwów w 1918 r., w II RP m.in. dowódca 20 Dywizji Piechoty i Okręgu Korpusu I Warszawa, w wojnie obronnej 1939 r. dowódca 45 Dywizji Piechoty, internowany w Rumunii, po wojnie pozostał na emigracji.

Wtorek
08. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1968 – utworzono Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Politechnikę Koszalińską.

    1997 – podczas pielgrzymki do Polski Ojciec św. Jan Paweł II kanonizował Jadwigę Andegaweńską (ur. 18 lutego 1374 r., zm. 17 lipca 1399 r.). 

Środa
09. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1922 – w Warszawie odbył się zjazd założycielski Związku Hallerczyków, zrzeszający byłych żołnierzy II Brygady Legionów, Polskiego Korpusu Posiłkowego i Armii Polskiej we Francji.

    1947 – w Londynie odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP na Uchodźstwie Augusta Zaleskiego. 

Czwartek
10. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1915 – w miejscu bitwy pod Konarami Aleksander Dębski, reprezentujący Komitet Obrony Narodowej w Ameryce, przekazał legionistom I Brygady jedwabny sztandar, haftowany złotymi nićmi przez Polki z Chicago.  

    1919 – Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI) został nuncjuszem apostolskim w Polsce.

    1920 – odwrót wojsk polskich z Kijowa wobec zmasowanego ataku bolszewików. 

Piątek
11. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1904 – w drodze do Japonii, Józef Piłsudski i Tytus Filipowicz na pokładzie statku „Campania” przybyli do Nowego Jorku, gdzie w oddziale Związku Socjalistów Polskich „Potęga” Piłsudski wygłosił odczyt na temat konieczności podjęcia przez Polaków walki zbrojnej o niepodległość.

    1944 – krwawe walki z Niemcami oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w Lasach Janowskich.

    1999 – podczas pielgrzymki do Polski Ojciec św. Jan Paweł II złożył hołd wszystkim pomordowanym przez Sowietów, modląc się przed warszawskim Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. 

Sobota
12. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1924 – w Warszawie utworzono Brygadę Ochronną do Obrony Prezydenta RP. Do jej tradycji odwołuje się współczesna Służba Ochrony Państwa.

Niedziela
13. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1915 – miała miejsce szarża pod Rokitną na Bukowinie. 63 ułanów II Brygady Legionów pod dowództwem rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza dokonało brawurowej szarży na cztery linie pozycji rosyjskich. Męstwo ułanów legionowych porównywano do bohaterstwa szwoleżerów spod Somosierry, a szarża stała się jednym z symboli walk o niepodległość, tematem wielu obrazów, pieśni i utworów poetyckich. W rozkazie dowództwa Legionów Polskich stwierdzano: „szarża będzie w historii Legionów uwieczniona jako najwspanialszy czyn kawalerii i każdy biorący w niej udział może ze słuszną dumą powiedzieć – Trzeba brać z nas przykład!”. W szarży poległ rtm. Dunin-Wąsowicz i 14 ułanów, których prochy sprowadzono w okresie międzywojennym do Polski i pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 23 lutego 1923 r. Marszałek Józef Piłsudski uhonorował poległych pod Rokitną Orderem Wojennym Virtuti Militari.

    1930 – w Krakowie położono kamień węgielny pod budowę nowego budynku Biblioteki Jagiellońskiej.

    1990 – z inicjatywy Konfederacji Polski Niepodległej w Warszawie został zarejestrowany, działający już w 1989 r., pierwszy po II wojnie światowej Związek Strzelecki „Strzelec”.

    1999 – podczas pielgrzymki do Polski Ojciec św. Jan Paweł II modlił się na cmentarzu w Radzyminie, gdzie zostali pochowani żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Ojciec św. powiedział m.in. Wiecie, że urodziłem się w maju 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę… Dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to życiem.




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty