Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
13. Czerwiec 2022 - 19. Czerwiec 2022
Poniedziałek
13. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1915 – miała miejsce szarża pod Rokitną na Bukowinie. 63 ułanów II Brygady Legionów pod dowództwem rtm. Zbigniewa Dunin-Wąsowicza dokonało brawurowej szarży na cztery linie pozycji rosyjskich. Męstwo ułanów legionowych porównywano do bohaterstwa szwoleżerów spod Somosierry, a szarża stała się jednym z symboli walk o niepodległość, tematem wielu obrazów, pieśni i utworów poetyckich. W rozkazie dowództwa Legionów Polskich stwierdzano: „szarża będzie w historii Legionów uwieczniona jako najwspanialszy czyn kawalerii i każdy biorący w niej udział może ze słuszną dumą powiedzieć – Trzeba brać z nas przykład!”. W szarży poległ rtm. Dunin-Wąsowicz i 14 ułanów, których prochy sprowadzono w okresie międzywojennym do Polski i pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 23 lutego 1923 r. Marszałek Józef Piłsudski uhonorował poległych pod Rokitną Orderem Wojennym Virtuti Militari.

    1930 – w Krakowie położono kamień węgielny pod budowę nowego budynku Biblioteki Jagiellońskiej.

    1990 – z inicjatywy Konfederacji Polski Niepodległej w Warszawie został zarejestrowany, działający już w 1989 r., pierwszy po II wojnie światowej Związek Strzelecki „Strzelec”.

    1999 – podczas pielgrzymki do Polski Ojciec św. Jan Paweł II modlił się na cmentarzu w Radzyminie, gdzie zostali pochowani żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Ojciec św. powiedział m.in. Wiecie, że urodziłem się w maju 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę… Dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to życiem.

Wtorek
14. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1940 – do niemieckiego obozu KL Auschwitz przybył pierwszy transport 728 więźniów politycznych (głównie Polaków) pochodzących z okolic Tarnowa.

Środa
15. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1794 – wojska pruskie, sprzymierzone z wojskami rosyjskimi w tłumieniu Insurekcji Kościuszkowskiej, zdobyły Kraków, barbarzyńsko łupiąc na Wawelu narodowe regalia (insygnia władzy królewskiej), które w 1807 r. zostały w Berlinie przetopione na złoto. Ocalał jedynie miecz koronacyjny - Szczerbiec, który w 1921 r. powrócił do Polski.

    1931 – w Waszyngtonie podpisano polsko-amerykański traktat o przyjaźni.

    1934 – w Warszawie został zamordowany przez nacjonalistów ukraińskich Bronisław Pieracki (ur. 28 maja 1895 r.), legionista I Brygady, pułkownik WP, jeden z czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego, minister spraw wewnętrznych, rzecznik  porozumienia polsko-ukraińskiego.  

Czwartek
16. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1944 – w walce z Niemcami pod Jewłaszami na Nowogródczyźnie zginął mjr Jan Piwnik ps. „Ponury” (ur. 31 sierpnia 1912 r.), przedwojenny funkcjonariusz Policji, członek ochrony marszałka Sejmu Walerego Sławka, Cichociemny, legendarny dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK w Górach Świętokrzyskich, dowódca batalionu w 77 Pułku Piechoty AK na Nowogródczyźnie. W 1988 r. jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano w klasztorze cystersów w Wąchocku.  

Piątek
17. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1908 – we Lwowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powołany został Związek Walki Czynnej, tajna organizacja, której celem było „prowadzenie poza granicami caratu robót przygotowawczych oraz wykształcenie organizatorów i kierowników dla przyszłego powstania zbrojnego w zaborze rosyjskim”. Na czele ZWC stanął Kazimierz Sosnkowski. ZWC miał charakter kadrowy i ze względu na warunki konspiracyjne liczył ponad 200 członków. W tym samym czasie, również we Lwowie, z inicjatywy Wawrzyńca Dayczaka zawiązane zostały Drużyny Bartoszowe, zrzeszające młodzież studencką pochodzącą ze środowisk wiejskich.

    1934 – Prezydent RP wydał rozporządzenie o utworzeniu w Berezie Kartuskiej na Polesiu miejsca odosobnienia dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Sobota
18. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1792 – w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja, wojska polskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego pokonały Rosjan i sprzymierzone z nimi renegackie wojska targowiczan w bitwie pod Zieleńcami.

    1912 – Rada Związku Walki Czynnej podjęła decyzję o powierzeniu Józefowi Piłsudskiemu funkcji Komendanta Głównego ZWC. Szefem Sztabu ZWC został Kazimierz Sosnkowski.

    1938 – w Warszawie otworzono nowy gmach Muzeum Narodowego.

    1944 – krwawe walki z Niemcami oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w Puszczy Solskiej.

Niedziela
19. Czerwiec
  • Kartka z kalendarza

    1955 – w Białymstoku zmarł abp Romuald Jałbrzykowski (ur. 7 lutego 1876 r.), w latach 1925-26 sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, od 1926 r. metropolita wileński, więzień niemiecki i sowiecki, wygnany przez władze sowieckie z Wilna w 1945 r.




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty