14 listopada 2018 r. w Warszawskim Domu Technika NOT odbył się koncert patriotyczno-historyczny ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego żołnierzy. W wydarzeniu wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który mówił o związkach organizowanego wydarzenia z historią i wydarzeniami sprzed 100 lat – Koncert odnosi się do wydarzenia, które w tych murach odbyło się 100 lat temukoncertu w którym uczestniczył tydzień po powrocie z niewoli magdeburskiej Józef Piłsudski.

12 listopada 2018 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny” dedykowany tym wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów walczyli, cierpieli i ginęli za Polskę. Przed rozpoczęciem części artystycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalem "Pro Patria" kombatantkę p. Zofię Gordon, działaczkę społeczną p. Agnieszkę Dzięgielewską oraz Prezesa Polskiej Grupy Energetycznej S.A. p. Henryka Baranowskiego za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

12 listopada 2018 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Wyjątkowa produkcja została zrealizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na premierze filmu obecny był Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Film jest dostępny dla wszystkich widzów do 14 listopada do godz. 22.00 pod tym adresem.

10 listopada 2018 roku na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się odsłonięcie pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w obecności najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystości wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

11 listopada 2018 r. od uroczystej Mszy świętej z udziałem najwyższych władz państwowych, odprawionej w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie rozpoczęły się oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po Eucharystii nastąpiło odsłonięcie siedmiu obelisków przy siedmiu dębach, które symbolizują Ojców Niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i kardynała Aleksandra Kakowskiego.

W przededniu uroczystych, 100-nych obchodów Święta Niepodległości, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował spotkanie urodzinowe dla „Równolatka Niepodległej”, urodzonego dokładnie 10 listopada 1918 roku. To kpt. Stanisław Michnowski, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz zbrojnego podziemia w czasie niemieckiej okupacji, członek Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, zasłużony naukowiec geofizyki, aktywny członek Polskiej Akademii Nauk oraz obecnie najstarszy założyciel Gazety Polskiej.

9 listopada 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej". Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą przybył na wernisaż. To wielka lekcja naszej historii. Myślę, że niejedna łza podczas oglądania tej wystawy popłynie – powiedział Prezydent podczas przemówienia na Zamku Królewskim. W wydarzeniu wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

9 listopada 2018 r. w budynku Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, odbyło się otwarcie wystawy „Ułańska jesień…. generał dywizji, doktor medycyny Bolesław Wieniawa-Długoszowski 22 lipca 1881 – 1 lipca 1942”. W wydarzeniu wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

8 listopada 2018 r. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4A odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące Konferencję Komitetu Wojskowego NATO. Podczas uroczystości Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Generał broni Rajmund Andrzejczak wręczył osobom zasłużonym dla Sztabu okolicznościowe Medale 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

8 listopada 2018 r. w budynku PAST-y w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona uroczystemu koncertowi organizowanemu dla Bohaterów naszej Wolności z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”. W konferencji wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska, Kierownik Działu Promocji Filharmonii Narodowej w Warszawie Grażyna Paszkowska, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa prof. Jerzy Majkowski oraz Prezes Zarządu PGE Henryk Baranowski.