W dniach 17-18 lipca 2018 r. Weterani walk o niepodległość Polski wraz z przedstawicielami polskiego rządu wzięli udział w uroczystościach z okazji 74. rocznicy wyzwolenia Ankony oraz innych miast regionu Marche. Delegacji państwowej przewodniczył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Przed pomnikiem Jazdy Polskiej w Warszawie 15 lipca 2018 r. wybrzmiał Apel Pamięci w 100. Rocznicę powstania 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski powiedział, że jest tylko jeden zawód, który jest wart prawdziwego mężczyzny. Tym zawodem jest kawalerzysta (...) Cieszę się, że my wszyscy tu zgormadzeni odwołujemy się do tego etosu podkreślił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W wieku 88 lat 9 lipca 2018 r. na wieczną wartę odszedł członek Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie UdSKiOR płk dr hab. Ryszard Sobierajski. Był człowiekiem, który potrafił łączyć, a nie dzielić  podkreślił podczas uroczystości pogrzebowych Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

11 lipca 2018 r. minęło 75 lat od kulminacji rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. Było to ludobójstwo. Ludobójstwo takie samo jak ludobójstwa, których symbolem stały się piece krematoryjne niemieckich obozów koncentracyjnych i doły śmierci w katyńskim lesie powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

9 lipca 2018 r. w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył prof. dr. hab. Wojciechowi Narębskiemu akt mianowania na stopień podpułkownika. Dzięki takim osobom, jak Pan Pułkownik, w sercach Polaków nigdy nie zgasła wiara w to, że Polska będzie wolna powiedział Szef Urzędu.

Uroczystą zmianą wart i Apelem Pomordowanych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie 8 lipca 2018 r. rozpoczęły się Światowe Obchody 75. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Warunkiem jakiegokolwiek przebaczenia jest stanięcie w prawdzie, bo prawda wyzwala - powiedział obecny na uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Weterani Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Powstańcy Warszawscy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – wiele ich dzieliło: poglądy, doświadczenia życiowe, sposób walki o wolną Ojczyznę, ale połączyło jedno – 4 lipca 1943 roku w jednej chwili stracili swojego Naczelnego Wodza i Premiera… Wsłuchując się w Ich opowieści i wychodząc naprzeciw Ich pragnieniom, by osobiście oddać hołd gen. Władysławowi Sikorskiemu w 75. rocznicę Jego tragicznej śmierci, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował wyjazd do Gibraltaru, podczas którego 4 lipca 2018 r. przedstawiciele wszystkich największych środowisk kombatanckich mieli możliwość pożegnać się ze swoim Dowódcą i podziękować Mu za siłę i moc do walki o wolną Polskę, którą w nich zaszczepił.

29 czerwca 2018 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków, podczas której Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej założycielski Zjazd Związku. Powróciliście do Ojczyzny niepokonani, niezłamani, nieugięci. Każdy z nas współczesnych nosi w sobie ogromną wdzięczność i szacunek do Waszego Pokolenia – zwrócił się do zgromadzonych członków organizacji.

Na Placu Apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie 28 czerwca 2018 r. odbyły się uroczystości z okazji Święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z udziałem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

27 czerwca 2018 r. na terenie Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie „Hymn Sybiraków” zainaugurował VIII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Sybiraków. Zjazd odbywa się przy okazji obchodów dwóch niezwykle ważnych dla środowiska sybirackiego rocznic – 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 90. rocznicy założenia Związku – podkreślił obecny na uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.