Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w głównych obchodach 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Sachsenhausen, które odbyły się 22 kwietnia.

22 kwietnia odbyły się uroczystości w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wzięli w nich udział m.in.: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Reresjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

21 kwietnia 2018 r. na Cmentarzu Wojennym Siekierki w Starych Łysogórkach odbyły się uroczystości z okazji 73. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego. Wziął w nich udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, a także zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

19 kwietnia odbyły się centralne obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęły się o godz. 12:00 przed pomnikiem Bohaterów Getta. Wzięli w nich udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, a także Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

19 kwietnia 2018 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się obchody Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wziął w nich udział m. in. Prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

16 kwietnia 2018 r. w Warszawie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Stalagu VI C – Oberlangen przez żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem Generała Stanisława Maczka.

W dniach 14-15 kwietnia Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odwiedził Wielką Brytanię. Minister Kasprzyk swoją wizytę rozpoczął od Instytutu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Londynie. Następnie udał się do Instytutu gen. Władysława Sikorskiego.

Osnuta legendą i tajemnicą „Wyspa Węży” położona na Atlantyku, która w deszczowe i pochmurne dni jest słabo widoczna z położonego o 10 mil drogi portu w Wemyss Bay w dniu 13 kwietnia 2018 r. po raz pierwszy w historii gościła oficjalną polską delegację, której przewodniczył Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

W dniach 11-13 kwietnia 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odwiedził Szkocję w związku z odsłonięciem odrestaurowanej Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji. Jest to największe (o wymiarach 40 x 50 m) topograficzne odwzorowanie Szkocji, ufundowane w 1975 roku przez byłego żołnierza gen. Maczka, Jana Tomasika, i zrealizowane przez polski zespół pod przewodnictwem Kazimierza Trafasa w pobliżu Barony Castle na obrzeżach wioski Eddleston w południowej Szkocji.

W piątek, 13 kwietnia 2018 roku, w stołecznej siedzibie Związku Powstańców Warszawskich, weteranom Powstania Warszawskiego, płk Halinie Jędrzejewskiej, płk. Eugeniuszowi Tyrajskiemu i płk. Zbigniewowi Galperynowi, w wyrazie uznania attaché ds. obrony Ambasady Amerykańskiej płk John Downey, wręczył flagi z amerykańskiego Kapitolu.