25 czerwca 2017 r. p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w obchodach 73. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Osuchami. W ramach uroczystości odprawiona zostanie uroczysta msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami i wręczone zostaną nagrody finalistom XVII Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej. Uczestnicy złożą kwiaty na cmentarzu partyzanckim i spotkają się z żyjącymi uczestnikami bitwy. Uroczystość objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

 

25 czerwca 2017, Osuchy

godz. 10:00 – Dom Pamięci , Osuchy gm. Łukowa

 

Bitwa pod Osuchami

Podczas operacji Sturmwind II, 21 czerwca, oddziały niemieckie otoczyły kompleks Puszczy Solskiej, w którym znajdowały się zgrupowania AK, BCh, AL i partyzantów radzieckich. Dowódcy poszczególnych ugrupowań nie porozumieli się, wskutek czego oddziały walczyły oddzielnie. Do bitwy pod Osuchami doszło w wyniku próby przerwania okrążenia przez oddziały AK i BCh. Bitwa zakończyła się ich klęską. Nieznana jest dokładna liczba poległych, było ich kilkuset. 25-28 czerwca oddziały niemieckie z psami przeczesywały las w poszukiwaniu ukrywających się na drzewach, w zaroślach i na bagnach ludzi. Sytuacja bez wyjścia sprzyjała załamaniom nerwowym i samobójstwom. Pojmani partyzanci byli zabijani na miejscu lub po torturach. W trakcie akcji Sturmwind II dokonano również pacyfikacji wielu miejscowości – zginęło kilkuset ludzi, tysiące wysiedlono. Spalone i spacyfikowane wówczas Osuchy nigdy już nie wróciły do przedwojennego stanu (żołnierze Wermachtu i Ostlegionu rozstrzelali ok. 40 osób, a ponad 100 wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku). Na cmentarzu partyzanckim znajdują się nagrobki 240 osób, obelisk i tablice z nazwiskami poległych. Rokrocznie odbywają się tutaj uroczystości ku czci zmarłych.

26 czerwca 2017 r. p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w zorganizowanych w Budapeszcie uroczystościach upamiętniających Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora. W czasie II wojny światowej walczyli oni o los ponad 120 tysięcy Polaków, którzy po 17 września 1939 roku znaleźli schronienie na Węgrzech. Odsłonięty zostanie pomnik bohaterów trzech narodów i otwarta zostanie wystawa poświęcona ich współpracy. W uroczystości weźmie także udział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

26 czerwca 2017 r., Budapeszt

godz. 11:00 – Uroczystość odsłonięcia pomnika Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora, Goldmann György tér

godz. 12:30 – Otwarcie wystawy poświęconej Henrykowi Sławikowi i Józsefowi Antallowi Seniorowi, Urząd Miasta Budapeszt, Városház utca 9-11