W piątek, 26 kwietnia 2019 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystości wręczenia medali „Pro Patria” osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Ceremonia odbędzie się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.  


Podczas piątkowej uroczystości Minister Kasprzyk uhonoruje najbardziej zasłużonych członków Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień ’70/ Styczeń ’71” oraz osoby wspierające Stowarzyszenie – kombatantów, osoby represjonowane z powodów politycznych oraz działaczy opozycji antykomunistycznej – w uznaniu zasług w pracy społecznej na rzecz utrwalania historii Polski i Regionu Zachodniopomorskiego.


26 kwietnia 2019 r., Szczecin
godz. 10:30 – Sala Rycerska Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wały Chrobrego 4.

 


 

W sobotę, 27 kwietnia 2019 r. w Starych Łysogórkach w województwie zachodniopomorskim odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego. Weźmie w nich udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Obchody zainauguruje uroczysta Msza święta polowa na Cmentarzu Wojennym Siekierki, którą sprawować będzie ks. abp. Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego, gdzie planowane jest m.in. wystąpienie Ministra Kasprzyka.

 

Współorganizatorem obchodów 74. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


27 kwietnia 2019 r., Stare Łysogórki
godz. 13:00 – Msza święta polowa, Cmentarz Wojenny Siekierki,
godz. 14:30 – Pomnik Wdzięczności 1. Armii WP, Cmentarz Wojenny Siekierki.

 

---

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic było częścią Operacji Berlińskiej 1. Frontu Białoruskiego. Rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r., a zakończyło cztery dni później rozbiciem niemieckich wojsk przez oddziały polskie wchodzące w skład tzw. odrodzonego Wojska Polskiego, sformowanego w latach 1943-1944 na terenie ZSRR. W wyniku walk poległo około 2 tys. polskich żołnierzy, których szczątki spoczywają na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.

 


 

Uprzejmie informujemy, że realizując postulat Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po raz kolejny organizuje na terenie Republiki Włoskiej obchody upamiętniające rocznicę bitwy o Monte Cassino. Tegoroczne uroczystości, odbywające się w dniach 16-19 maja, zostały objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


Obchody 75. rocznicy zwycięstwa polskich żołnierzy pod Monte Cassino stanowić będą dla Weteranów – uczestników kampanii włoskiej kolejną okazję do odwiedzenia miejsc, gdzie spoczywają Ich przyjaciele i towarzysze broni. Dla nas wszystkich będzie to możliwość wyrażenia raz jeszcze wdzięczności i hołdu Tym, bez których nie bylibyśmy wolni.


Głównym punktem obchodów będą uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w dniu 18 maja br. Jak podkreśla Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: To dobry moment, aby głośno i z udziałem Weteranów przypomnieć Europie, ile zawdzięcza ofierze polskiego żołnierza. Tam, u stóp opactwa benedyktyńskiego, gdzie zaczęła się współczesna Europa, mocno muszą wybrzmieć słowa „Europo, zawdzięczasz swoją wolność Polsce i Polakom! Europo, nie zapominaj o tym!”

 

Program obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino w Republice Włoskiej przewiduje:
16 maja (czwartek)

  • godz. 17.00 - uroczystość na Włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo, gdzie spoczywają włoscy żołnierze polegli podczas kampanii włoskiej po przyłączeniu się Italii do sił sprzymierzonych we wrześniu 1943 roku;

17 maja (piątek)

  • godz. 17.00 - uroczystość przy pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano – miasteczku zdobytym przez polskich żołnierzy 25 maja 1944 r. podczas walk o masyw, już po zdobyciu wzgórza klasztornego. Walki o Piedimonte San Germano przeszły do historii jako „mały Stalingrad”;

18 maja (sobota)

  • godz. 17.00 - polowa Msza święta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz Apel Poległych połączony z oddaniem salwy honorowej przez pododdział honorowy Wojska Polskiego;

19 maja (niedziela)

  • godz. 12.30 - uroczystość przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio, wzniesionym w miejscu pierwszego tymczasowego cmentarza poległych w bitwie o Monte Cassino.

 

Uprzejmie informujemy, że wszystkie uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, odbywające się na terenie Republiki Włoskiej w dniach 16-19 maja br. mają charakter otwarty. Wyjątek stanowi uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w dniu 18 maja br., na którą obowiązują akredytacje dziennikarskie. Wejście do sektora prasowego do godz. 15:30.

 

 

INFORMACJE O AKREDYTACJACH

 

Przedstawiciele mediów pragnący wziąć udział w uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino proszeni są o przesłanie zgłoszeń:

- dziennikarze polscy: imię i nazwisko, nazwa redakcji, funkcja, numer legitymacji prasowej, imię ojca, nr PESEL, numer telefonu kontaktowego

- dziennikarze zagraniczni: imię i nazwisko, nazwa redakcji, funkcja, numer legitymacji prasowej, data urodzenia, nr paszportu, numer telefonu kontaktowego

w nieprzekraczalnym terminie do poniedziałku, 6 maja br. do końca dnia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

UWAGA! Bez akredytacji dziennikarskiej wejście do sektora prasowego podczas uroczystości 18 maja br. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino nie będzie możliwe!

 

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w związku z udziałem w uroczystości 18 maja br. przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Włoskiej, ruch kołowy w okolicach miejsca uroczystości zostanie zamknięty o godzinie 15:00, natomiast wejście na teren Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino będzie możliwe do godziny 15:30.

 

UWAGA! Ze względu na specyfikę infrastruktury w okolicach Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, organizator nie zapewnia miejsca parkingowego w pobliżu miejsca uroczystości. W związku z powyższym zachęcamy Państwa do przybywania na wzgórze środkami transportu, które na czas trwania uroczystości będą mogły zjechać na dół i skorzystać z parkingów znajdujących się na terenie miasta Cassino.

 

Informacji na temat obsługi medialnej podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz akredytacji dziennikarskich dotyczących uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, udzielane są pod nr tel. +48 22 276 77 03, tel. kom +48 784 056 113, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.