We wtorek, 12 listopada 2019 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert „Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny”, na który zostali zaproszeni kombatanci, osoby represjonowane i działacze opozycji antykomunistycznej, a także przedstawiciele młodego pokolenia Polaków. Wydarzenie organizowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości, będzie symbolicznym oddaniem hołdu działaczom podziemia niepodległościowego, powstańcom, więźniom i wszystkim ofiarom pierwszej i drugiej wojny światowej i okresu powojennego, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

 

Podczas tegorocznego koncertu gościem honorowym będzie Pan Józef Walaszczyk, polski „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który podczas II wojny światowej uratował przed zagładą kilkadziesiąt osób narodowości żydowskiej, a który kończy właśnie 100 lat.

 

Wydarzenie, jak co roku, organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Cultura Memoriae w partnerstwie z Filharmonią Narodową w Warszawie, Instytutem Pamięci Narodowej i Związkiem Powstańców Warszawskich. Sponsorem przedsięwzięcia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

Koncert „Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

12 listopada 2019 r., Warszawa

   godz. 18:00 - Filharmonia Narodowa, ul. Sienkiewicza 10

 

W programie koncertu usłyszymy znaną polską pieśń patriotyczną w wykonaniu muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej. Muzykę do "Warszawianki" skomponował Karol Kurpiński, wybitny muzyk i dyrygent z czasów klasycyzmu i romantyzmu. Prapremiera pieśni miała miejsce 5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie. Przełożył ją na język polski Karol Sienkiewicz, brat Henryka Sienkiewicza. Do dziś pieśń cieszy się popularnością podczas uroczystości wojskowych i patriotycznych.

 

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmi również Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki – ostatnie ukończone dzieło Stanisława Moniuszki, mające swoją premierę 11 grudnia 1869 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, na 3 lata przed śmiercią kompozytora. Libretto autorstwa Jana Chęcińskiego zostało oparte na motywach tragedii Casimira Delavigne'a pod tym samym tytułem.

 

W drugiej części tego wyjątkowego wydarzenia publiczność usłyszy koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Marka Brachy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Nie zabraknie także patriotycznej poezji w recytacji Adama Tkaczyka.

 

Na wydarzenie obowiązują zaproszenia.

 

Akredytacje dziennikarzy na koncert przyjmowane są do 12 listopada do godz. 12:00. W zgłoszeniu mailowym wysłanym na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy redakcji oraz telefonu kontaktowego.

Kontakt dla mediów - tel. 517 180 154