W dniach 16-18 września br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński udadzą się na Ukrainę, by wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Główna uroczystość będzie miała miejsce 17 września br., tj.  w 80. rocznicę ataku wojsk sowieckich na Polskę. Tego dnia polska delegacja weźmie udział we Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kutach w intencji ofiar radzieckiej agresji 17 września 1939 r., poległych, zamordowanych i zaginionych podczas II wojny światowej oraz pokoju na świecie. Po Eucharystii przewidziana jest część patriotyczna uroczystości, podczas której przemówienie wygłosi minister Kasprzyk.

 

Kuty to miejsce symboliczne. To tędy w czasach II Rzeczpospolitej przebiegała granica z Rumunią, to tu odbyła się ostatnia na terenie kraju narada polskich najwyższych władz państwowych. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. przez most graniczny w Kutach nad Czeremoszem w tłumie uchodźców przejechali do Rumunii wódz naczelny marszałek Edward Rydz-Śmigły, prezydent RP Ignacy Mościcki, minister spraw zagranicznych Józef Beck i premier Felicjan Sławoj Składkowski. Wcześniej, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kutach, odprawiona została ostatnia na terenie Rzeczypospolitej Msza święta, w której uczestniczyli przedstawiciele władz II RP. Podczas wtorkowej wizyty w Kutach polska delegacja złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia.

 

Główne uroczystości w Kutach poprzedzi wydarzenie „Przystanek Historia – Stanisławów”. Program przedsięwzięcia zaplanowanego na poniedziałek, 16 września w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przewiduje m.in. wystąpienie szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka, prelekcje, prezentację komiksu „Wrzesień pułkownika Maczka” i wernisaż wystawy pt. Walka i cierpienie.

 

Natomiast w środę, 18 września br. polska delegacja weźmie udział w konferencji „Prometeizm przed i po 17 września 1939 roku. W 80. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę”. Wydarzenie organizowane przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego będzie miało miejsce na Czerniowieckim Uniwersytecie Narodowym im. Jurija Fedkowycza – byłej siedzibie metropolitów prawosławnych Bukowiny i Dalmacji, miejscu, w którym prawdopodobnie 18 września 1939 roku odbyło się spotkanie części rządu polskiego. Konferencję, w której wezmą udział prelegenci z Polski i Ukrainy, otworzą przemówienia rektora Romana Petryshyna i ministra Jana Józefa Kasprzyka.

 

 

16 września 2019 r., Iwano-Frankiwsk (Ukraina)  

     godz. 17:00 –  „Przystanek Historia – Stanisławów”, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego

 

17 września 2019 r., Kuty (Ukraina)  

     godz. 19:30 – Msza święta, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

18 września 2019 r., Czerniowce (Ukraina)  

     godz. 9:00 – Konferencja „Prometeizm przed i po 17 września 1939 roku. W 80. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę”, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza, Sala Senatu.