15 grudnia 2018 r. w Klasztorze Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Szymanowie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po Mszy świętej uroczyście uhonorował Rodzinę 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP medalem "Pro Patria". Odznaczenie odebrała Matka Przełożona Generalna Wiesława Chwedoruk i Prezes Rodziny 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich Jan Gromnicki.

 

Są dwa fundamenty na których wznosi się gmach Rzeczpospolitej od 1052 lat. To wiara oraz miłość do Ojczyzny. Wiara w Boga i służba dla Rzeczypospolitej - tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Kiedy walczymy, nie zawsze orężnie, ponieważ w czasach pokoju trzeba walczyć inaczej, stosując słowa, które Jan Paweł II nam pozostawił - że wolność jest dana ale i zadana. Zatem gdy walczymy o to by Polska była silna, bardzo potrzebna jest również modlitwa o to - zaapelował

 

Po Mszy świętej, podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk złożył życzenia wszystkim uczestnikom dzisiejszych uroczystości: Pragnę życzyć na nadchodzące Święta i na cały nowy rok 2019 tych cnót, z których wyrastamy jako chrześcijanie, czyli wiary, nadziei i miłości. Również w tym kontekście polskim. Wiary w to, że Polska będzie trwać wiecznie, oparta na wierze chrześcijańskiej, nadziei na jej lepszą przyszłość i miłości do drugiego człowieka abyśmy mogli odbudować wspólnotę, której na imię Polska.

 

Dzisiejsze spotkanie to spotkanie ludzi rozmiłowanych w kawalerii, więc ten drugi człon życzeń będzie nawiązaniem do słów jakie w kawalerii było dość powszechne i popularne, a które są przypisywane są m.in. mjr. Henrykowi Dobrzańskiego "Hubalowi". Otóż on powiedział, że w życiu jak przy skoku trzeba serce przenieść za przeszkodę. Tego przenoszenia serca ponad wszelkie przeszkody życzę Państwu bardzo serdecznie - dodał Szef Urzędu.