Gdyby żył, dziś obchodziłby swoje 70 urodziny. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Warszawy, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny – ale przede wszystkim jak podkreślają osoby, które go znały – dobry człowiek i wielki patriota.

 

Dziś o godzinie 10:30 przy pomniku śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów. Wśród delegacji byli przedstawiciele Prezydenta, Rządu oraz wielu instytucji państwowych m.in. Marszałek Sejmu Marek Kuchcinski, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Lech Kaczyński był Prezydentem Polski w latach 2005-2010. Wcześniej pełnił wile innych ważnych funkcji publicznych w latach 1992-1995 był Prezesem Najwyższej Izby Kontroli, od 2000 do 2001 roku piastował stanowisko Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a następnie w okresie 2002-2005 był Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawa. Był Senatorem I kadencji oraz Posłem na Sejm I i IV kadencji. Był współzałożycielem i pierwszym Prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

W 1980 roku uzyskał tytuł naukowy doktora na Uniwersytecie Gdańskim, a dziesięć lat później tytuł doktora habilitowanego. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

W czasie wojny w Osetii Południowej wraz z prezydentami Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy udał się na wiec poparcia dla Gruzji do Tbilisi, gdzie 12 sierpnia 2008 roku, gdzie wezwał w swoim przemówieniu NATO i Unię Europejską do przeciwstawienia się rosyjskiej agresji.

 

Zginął 10 kwietnia 2010 roku podczas katastrofy samolotu Tu-154 w drodze na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej.