- Honor, zdrowy rozsądek oraz interes kraju wzywają wszystkich wolnych Francuzów, gdziekolwiek teraz są, do kontynuowania walki!  tymi słowami 18 czerwca 1940 roku za pośrednictwem fal radiowych BBC generał Charlesa de Gaulle zwrócił się w apelu do swoich rodaków. Dziś obchodzimy 79. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość, w której wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

- Nasze braterstwo wykuwało się na polach bitewnych wojen napoleońskich. W 1940 r. zaś Francja mogła liczyć na Polskę, bo polski żołnierz przelewał krew w obronie Francji. Wspominamy dzisiaj w sposób szczególny żołnierzy 1. Armii Francuskiej. Dziękujemy za ich ofiarę. Dziękujemy za to, że mieli odwagę. Dziękujemy za to, że nie stracili nadziei  powiedział Minister Jan Józef Kasprzyk.

 

W trakcie uroczystości w podziękowaniu za zaangażowanie i działania na rzecz byłych żołnierzy 1. Armii Francuskiej odznaką honorową Krzyża Lotaryńskiego zostali uhonorowani m. in. Minister Jan Józef Kasprzyk i ks. kmdr. Janusz Bąk.

 

W uroczystości wziął również udział Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Pierre Lévy.

 

Przemówienie generała Charles'a de Gaulle'a jest do tej pory uważane za jedno z najważniejszych w minionym wieku. Miało ono miejsce nazajutrz po prośbie Philippe Petain’a skierowanej do Adolfa Hitlera, w której marszałek prosił o zawieszenie broni i utworzenie rządu, który miał by być podporządkowany faszystom. Przemówienie to dało Francuzom nadzieję i wiarę w niepodległość.