We wtorek, 3 września 2019 r., w Kwaterze Żołnierzy Poległych w Obronie Warszawy w 1939 r. na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie odbył się Apel Poległych dla uczczenia pamięci żołnierzy Wojska Polskiego, którzy 80 lat temu zginęli w obronie Ojczyzny.

 

Uroczystość otworzył dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, który podziękował gościom za przybycie i pamięć o polskich bohaterach września 1939 roku. Następnie głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który stwierdził, że „uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej byłyby niepełne, gdyby nie nawiedzenie mogił i oddanie hołdu tym, którzy 80 lat temu walczyli o niepodległość Polski”. Minister Kasprzyk podkreślił także, że „wtedy, w 1939 roku, przywódcom wolnego świata zabrakło odwagi, która by doprowadziła do zwycięstwa. Wojna została Niemcom wypowiedziana, ale nie podjęto żadnych działań zbrojnych, które mogłyby przynieść zwycięstwo. Jeżeli w danej chwili brakuje odwagi, to potem płaci się za to morzem krwi, tak jak stało się to w czasie II wojny światowej”.

 

Po przemówieniu Szefa Urzędu odczytany został Apel Poległych, po którym pododdział pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddał salwę honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem obrońców Warszawy oraz na mogiłach generałów, którzy wzięli udział w kampanii wrześniowej: dowódcy Armii „Poznań” gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby, dowódcy Grupy Operacyjnej „Wschód” w składzie Armii „Pomorze” gen. bryg. Mikołaja Bołtucia, obrońcy stolicy gen. bryg. Stanisława Rawicz-Dziewulskiego, dowódcy 14 DP w składzie Armii „Poznań” gen. bryg. Franciszka Włada i dowódcy Grupy Osłonowej „Czersk” w składzie Armii „Pomorze” gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego. Większość z nich złożyła wówczas swoje życie na ołtarzu wolności Ojczyzny.

 

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z gen. Robertem Głąbem złożyli również kwiaty na grobie Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej 1939 roku, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który spoczywa na Starych Powązkach w Warszawie.