W krypcie Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował w piątek, 11 października br., uroczystość z okazji 50. rocznicy śmierci gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców i polityków polskich XX wieku.

 

Hołd Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-1944 oddali przedstawiciele środowisk kombatanckich i instytucji państwowych, m.in. wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster oraz dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego dr hab. Sławomir Cenckiewicz. List do uczestników uroczystości skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

– Wiernie służyć – tak pojmował gen. Kazimierz Sosnkowski swoje zaangażowanie zarówno w strukturach Wojska Polskiego, jak i w polityce. Służył, zapominając o własnych pożytkach. Służył wiernie dobru wspólnemu. Był zawsze orędownikiem zgody i pojednania narodowego – powiedział minister Kasprzyk.

 

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa i ceremonia złożenia wieńców przed urną z prochami gen. Sosnkowskiego.