W środę, 20 listopada br., w warszawskim kinie Atlantic kombatanci wzięli udział w projekcji filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Projekt „Kino Weterana” jest realizowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od 2012 roku.

 

Film w reżyserii Dariusza Gajewskiego opowiada o bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, od wymarszu z krakowskich Oleandrów aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Jego epilogiem są wydarzenia z listopada 1918.

 

Wielu spośród Państwa – zwracam się tutaj do weteranów walk o niepodległość, którzy wyrośli na kulcie idei legionowej – to przecież dzieci legionistów, tych, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1914-18. Myślę, że te przekazy rodzinne, które utrwalone są w Państwa pamięci, będą rzutowały na odbiór tego, jak współcześni twórcy widzą legiony i czyn zbrojny, który walnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział do widzów dzisiejszej projekcji Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Akcja „Legionów” rozgrywa się w latach walki o wolną Polskę podczas I wojny światowej. Historie bohaterów fikcyjnych wzorowano na losach prawdziwych legionistów. Główny wątek to historia miłości Józka Wieży, dezertera z armii carskiej, i ułana Tadka Zbarskiego do Oli Tubilewicz, dziewczyny z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego. Głowni bohaterowie stykają się ze znanymi z historii Polski: brygadierem Józefem Piłsudskim, porucznikiem Stanisławem Kaszubskim ps. „Król”, rotmistrzem Zbigniewem Dunin-Wąsowiczem i porucznikiem Jerzym Topór-Kisielnickim. „Legiony” jako jeden z 19 tytułów był prezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.