Kultywują tradycje przedwojennego 10. Pułku Ułanów Litewskich. W tym roku po raz 21. przybyli na Jasną Górę, przebywszy w siodle ok. 400 km. W sobotę, 4 lipca br., Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wziął udział w wieczornym apelu kawalerzystów w Częstochowie, zorganizowanym w ramach XXI Konnej Pielgrzymki z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę.

 

Podczas uroczystości minister Kasprzyk, w uznaniu zasług na rzecz kultywowania polskich tradycji niepodległościowych, uhonorował medalem „Pro Patria” ks. Andrzeja Dmochowskiego, wachmistrza ochotniczego plutonu kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich i dowódcę pielgrzymujących kawalerzystów.

 

To chwila niezwykła. W godzinie apelu jasnogórskiego możemy zgromadzić się tutaj i wspólnie podziękować tym wspaniałym ludziom, którzy pod dowództwem ks. Andrzeja już po raz 21. pielgrzymują na Jasną Górę, manifestując swoje przywiązanie do tradycji, wiary i munduru. Dziękujemy Wam bardzo za to. Jesteście strażnikami narodowej pamięci, przechowując najcenniejszy skarb. Jest nim pamięć o polskiej historii i kawalerii, która w ciągu ponad 1050 lat naszej państwowości zawsze w pierwszym szeregu broniła wiary i Ojczyzny – powiedział Jan Józef Kasprzyk, podkreślając wyjątkowy charakter pielgrzymki:

 

Ten oddział i jego dowódca – ks. Andrzej – to formacja, która, można powiedzieć, przeszła do polskiej historii, bo nie ma już chyba takich śmiałków w Rzeczpospolitej, którzy by konno, w mundurach, pod dowództwem kapłana, nie wstydząc się wiary i polskości, pokonywali często w tak trudnych warunkach trasę do Tej, „co Jasnej broni Częstochowy” – zauważył minister Kasprzyk, dodając:

 

Dziękujemy Wam za to, że staracie się swoją codzienną służbą i pracą, ale też tą pielgrzymką przypominać słynne zdanie mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, że „w życiu, jak przy konnym skoku – trzeba serce przenosić za przeszkodę”. Wy pokazujecie, że trzeba przenosić serce za wszelkie przeszkody, jakie są naturalnym udziałem ludzkiego losu. Kawalerzysta jest człowiekiem, który nigdy się nie poddaje; który kocha życie, a przede wszystkim wspólnotę, jaką jest naród i państwo – wyjaśnił.

 

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa i odprowadzenie pocztów sztandarowych.