Z okazji zbliżającej się 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się tradycyjne spotkanie Powstańców i ich rodzin z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i władzami Warszawy. W wydarzeniu wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Przybyłych gości przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski: - Walczyliście w obronie wolności i niepodległości Rzeczpospolitej. Spotykamy się teraz, w tym trudnym czasie, ale chcemy was zapewnić, że zawsze będziecie dla nas wzorem i przykładem ludzi, którzy nigdy się nie poddali, którzy walczyli do końca. Pokazaliście, że wspólnota zjednoczona męstwem i duchem potrafi stawić czoła złu. Ta lekcja jest wyjątkowa właśnie dziś, w momencie kiedy tyko wspólnie możemy przejść przez ten trudny czas.

 

Na początku uroczystości prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia powstańcom warszawskim oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie historii wydarzeń z roku 1944.

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Lucyna Adamkiewicz ps. „Ewa”, łączniczka w Zgrupowaniu Chrobry I;

Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia”, sanitariuszka i łączniczka w Podobwodzie Śródmieście Południowe.

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Stanisław Lipiński ps. „Kadet”, Zgrupowanie Kampinos, ranny podczas walk o Lotnisko Bielańskie.

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ludwika Mendelska służyła w ramach służby pomocniczej na Powiślu i Śródmieściu.

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie Michał Borowski, Naczelny Architekt Miasta Stołecznego Warszawy w latach 2003-2006, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski.

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Robert Zydel odpowiedzialny za promocję obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Beata Jabłonowska-Naumuk wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, razem z harcerzami angażuje się w szereg patriotycznych przedsięwzięć;

Piotr Myśliński zaangażowany w przywracanie pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego;

Remigiusz Stefani wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, współpracuje z Działem Ekspozycji jako przewodnik oraz z Działem Historycznym Muzeum.

 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Dorota Filipczuk wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego zaangażowana w zbieranie dokumentacji do słownika biograficznego uczestników Powstania Warszawskiego za zasługi dla Niepodległej.

 

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Adam Janeczek współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego;

Joanna Kiąca-Fryczkowska ps. „Joasia” z batalionu łączności dowodzenia V Obwodu Mokotów;

Henryk Kokosza ps. „As”, plutonowy w Obwodzie VI Praga;

Izabella Maliszewska wieloletni kierownik oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego przy Muzeum Historycznym m. st. Warszawy;

Stanisław Maliszewski wieloletni kustosz oddziału muzeum Powstania Warszawskiego przy Muzeum Historycznym m. st. Warszawy;

Henryk Piotrowski ps. „Edek”, służył w Batalionie „Tur” w Zgrupowaniu „Kryska”;

Zygmunt Walkowski dokumentalista dziejów Powstania Warszawskiego, znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej.

 

- To nie tylko służba w konspiracji. To nie tylko służba i krew przelana w czasie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności i służenia Polsce. Bardzo często działalności opozycyjnej, zmierzającej do tego, by ta Polska była prawdziwe wolna, niepodległa, suwerenna - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent RP nawiązał w Parku Wolności również do nadchodzących obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej bowiem tamto wielkie zwycięstwo odnieśli ojcowie i matki powstańców warszawskich i to właśnie to pokolenie wychowało swoje dzieci w sposób, że bez wahania, mając tylko lat naście, dopiero wchodząc w życie, stanęło do walki, gotowe poświęcić wszystko dla ojczyzny. Tym bardziej wielka odpowiedzialność, w moim poczuciu, spoczywa dzisiaj na nas, na tym pokoleniu, które jest pokoleniem wnuków. Pokoleniu, którego rodzice wychowani przez powstańców warszawskich odzyskali dla Polski pełną niepodległość i suwerenność. Poprzez opór wobec komunizmu, poprzez wielki ruch Solidarności, poprzez wytrzymanie prześladowań. Co wszystko było już lekkie, w porównaniu do tego, co w powstaniu trzeba było z siebie dać.

 

W swoim przemówieniu Prezydent podziękował także wolontariuszom, którzy w czasie największych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, zaangażowali się w akcję "Obiady dla bohaterów": - Rozmawiałem z wolontariuszami. Jakże często mówili mi, że powstańcy mówili im: "Zaraz, ale to ja chciałbym pomagać. To ja pójdę pomagać, czuję się na siłach". To jest właśnie pokazanie, kim są powstańcy warszawscy. Zawsze gotowi do służby dla Rzeczpospolitej, służby dla drugiego człowieka.

 

Prezydent Warszawy podkreślił znaczenie powstania warszawskiego jako elementu naszej tożsamości narodowej:  - To część naszej duszy i zawsze będziemy wierni pamięci powstania, bo to dla nas symbol najważniejszy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez powstania nie byłoby wolnej Polski, bez jego uczestników, bez ich niestrudzonej pracy na rzecz Polski i Warszawy, Warszawa nie wyglądałaby tak jak dzisiaj. Nie miałaby tej bohaterskiej, niezłomnej, niepokornej duszy. To część naszego kodu genetycznego.

 

Podczas uroczystości głos zabrał także Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwracając się do najmłodszego pokolenia. - Patriotyzmu teoretycznie można uczyć się z historii, ale praktycznie uczymy się go w domu rodzinnym. Jego zdaniem to właśnie patriotyzm i miłość ojczyzny sprawiły, że nasze pokolenie wzięło udział w Powstaniu Warszawskim. A przecież z historii wiedzieliśmy, jakimi represjami kończyły się poprzednie powstania - zaznaczył.

 

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska, ps. Sławka dziękując organizatorom rocznicowych uroczystości zaapelowała o jedność: - Chciałabym bardzo serdecznie podziękować tym, którzy spowodowali, że jesteśmy tu, jak co roku i jesteśmy razem. I chcielibyśmy, żebyśmy zawsze mogli być razem, żeby nie było rozdziałów: na lepszych, gorszych, tych, którzy byli bardziej wspaniali, mniej wspaniali w walce. Chodzi o to, żebyśmy byli razem i razem zawsze myśleli o naszym kraju, naszej Polsce i naszej kochanej Warszawie. Żebyśmy byli gotowi dla niej żyć, pracować i żeby starać się, żeby jak dotąd się rozwijała i kwitła.