Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk 8 grudnia 2016 r. spotkał się z polskimi kombatantami na Białorusi. W Konsulacie Generalnym RP w Grodnie najbardziej zasłużonym z nich wręczył Medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Uhonorowane zostały łączniczki AK w czasie wojny Bronisława Kurłowicz i Irena Popławska, a także były żołnierz i łagiernik Edmund Lebiedź.

 

 

Jan Józef Kasprzyk uhonorował też medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” ostatniego żyjącego obrońcę Grodna przed sowietami we wrześniu 1939 roku – 96-letniego Kazimierza Tumińskiego. Minister odwiedził schorowanego weterana w jego domu. W dowód wdzięczności Rzeczypospolitej Polskiej za bohaterstwo wyróżnionego i za to, że mimo cierpień nigdy nie zdradził Ojczyzny wręczył mu także pamiątkową szablę oficerską.

 

 

Podczas wizyty na Białorusi p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył hołd polskim żołnierzom poległym w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 roku, których groby znajdują się na Cmentarzu Pobernardyńskim w Grodnie. Wspólnie z Konsulem Generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem złożyli wieńce i zapalili znicze.

 

Dzień wcześniej polska delegacja wzięła udział w spotkaniu z opłatkowym Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.