Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. rozpoczęły się otwarciem wystawy Dowody zbrodni. Przedmioty z „Łączki” w Pawilonie X więzienia przy ul. Rakowieckiej, które obecnie jest siedzibą Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wziął w nim udział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Na dziedzińcu Muzeum odbyły się także apel z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, prezesa IPN Jarosława Szarka oraz weteranów.

 

Dziękując kombatantom za wolną Polskę, prezydent RP zaznaczył, że były areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej był chyba najstraszniejszym w naszym kraju miejscem walki do końca o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą. Andrzej Duda podkreślił, że w tym właśnie miejscu zginęli m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” czy ppłk Łukasz Ciepliński i to właśnie dzień ich śmierci został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Po uroczystości na dziedzińcu Muzeum jej uczestnicy przeszli na ulicę Rakowiecką, gdzie złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru, zamocowaną na murze dawnego więzienia. Kwiaty złożył m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty