Wystawa z okazji ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Kościuszkowskiego została otwarta 24 marca 2017 r. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ekspozycję uroczyście otworzył p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przecinając wstęgę wspólnie z Podsekretarzem Stanu w MON prof. Wojciechem Fałkowskim, przedstawicielem partnera wystawy – przewodniczącym rady fundacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Andrzejem Gelbergiem oraz dyrektorem MWP dr. Adamem Buławą. W otwarciu wystawy wzięli także udział przedstawiciele Wojska Polskiego, świata kultury i sztuki, korpusu dyplomatycznego i zaprzyjaźnionych muzeów. Uroczystość uświetnił koncert chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

Wystawa pokazuje postać Tadeusza Kościuszki wielkiego patrioty, wybitnego dowódcy i inżyniera wojskowego, który ukończywszy z wyróżnieniem Szkołę Rycerską został bohaterem wojny 1792 roku, kawalerem orderu Virtuti Militari i Naczelnikiem zrywu niepodległościowego po drugim rozbiorze Polski. Wcześniej zasłynął w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Indywidualności na miarę bohaterskiego panteonu poznaje się po tym, że ich dokonania wytrzymują skutecznie próbę czasu, zyskują miejsce w dziejach, często nie tylko własnego narodu. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje przebieg powstania: przysięgę na krakowskim rynku i błyskotliwe zwycięstwo pod Racławicami, Uniwersal połaniecki i dewizę kosynierów „Żywią i Bronią”, Insurekcję Warszawską i obronę Warszawy, niewolę po Maciejowicach, rzeź Pragi i upadek powstania. Druga prezentuje historię życia Tadeusza Kościuszki, pamiątki związane z jego osobą oraz tradycje kościuszkowskie do czasów współczesnych.

 

Eksponaty prezentowane na wystawie są częścią bardzo bogatej kolekcji znajdującej się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty