Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
25. Maj 2020 - 31. Maj 2020
Poniedziałek
25. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1919 – do Polski powróciła 4. Dywizja Strzelców dowodzona przez gen. Lucjana Żeligowskiego.

  1948 – w więzieniu w Warszawie strzałem w tył głowy został zamordowany przez komunistów rtm Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r.), kawalerzysta, żołnierz AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o niewyobrażalnym wymiarze eksterminacji Polaków i Żydów prowadzoną przez Niemców, uczestnik Powstania Warszawskiego, kurier podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. Historyk brytyjski, prof. Michaelo Foot zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

  1957 – w Warszawie zmarł płk Wacław Kostek-Biernacki (ur. 28 września 1884 r.), szef żandarmerii oddziałów strzeleckich i legionowych, w II RP m.in. komendant Twierdzy Brzeskiej oraz wojewoda nowogródzki i poleski, w wojnie obronnej 1939 r. Główny Komisarz Cywilny przy Naczelnym Wodzu, internowany w Rumunii, po wojnie uwięziony przez władze komunistyczne, skazany w 1953 r. z paragrafu O odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia; ze względu na tragiczny stan zdrowia zwolniony z więzienia w 1955 r. 

Wtorek
26. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1863 – zwycięska bitwa Powstania Styczniowego pod Salicką.

  1894 we Lwowie odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa, zorganizowana w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, na której po raz pierwszy pokazano  „Panoramę racławicką” pędzla Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

Środa
27. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1947 – na dworcu kolejowym w Lesznie doszło do strzelaniny między żołnierzami Wojska Polskiego a pijanymi żołnierzami sowieckimi, próbującymi uprowadzić polską dziewczynę – derepatriantkę z Kresów. W wyniku starcia zginęło trzech Rosjan. W pokazowym procesie polskich żołnierzy zapadły wysokie wyroki, włącznie z karami śmierci (rozstrzelani zostali por. Jerzy Przerwa, kan. Władysław Łobuza i kpr. Wiesław Karwasiński).

Czwartek
28. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1981 – w Warszawie zmarł Stefan kard. Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 r.), kapelan Powstania Warszawskiego, biskup lubelski, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, od 1948 r. Prymas Polski, nazwany Prymasem Tysiąclecia, jeden z najwybitniejszych mężów stanu i przywódców Kościoła katolickiego w Polsce. 

Piątek
29. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1916 – w rozmowach ze współpracownikami Józef Piłsudski podniósł kwestię relacji I Brygady z Naczelnym Komitetem Narodowym i Komendą Legionów. W liście do Heleny Radlińskiej poddał ostrej krytyce Departament Wojskowy NKN i jej szefa Władysława Sikorskiego, stwierdzając: Departament stał się częścią systemu okupacji austriackiej w Polsce, z zadaniem fałszowania opinii Królestwa i odbierania mu tych małych praw, jakie naród podbity posiada, tych resztek na które się składają jego moralne siły. Zmienić go można jedynie uniezależnieniem go od okupacji za pomocą odwojskowienia i odpieniężenia.

  1932 – w Warszawie z udziałem Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego i Marii Skłodowskiej-Curie otworzono Instytut Radowy jej imienia.

Sobota
30. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1923 – Marszałek Józef Piłsudski złożył dymisję ze stanowiska Szefa Sztabu Generalnego i Przewodniczącego Ścisłej Rady Wojennej i wycofał się na trzy lata z życia publicznego, osiedlając się z rodziną w Sulejówku.

Niedziela
31. Maj
 • Kartka z kalendarza

  1914 – odbyły się manewry strzeleckie w okolicach Dawidowa i Szołomyi. Manewry zakończyła defilada strzelecka, która przeszła ulicami Lwowa.

  1926 – Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na urząd Prezydenta RP. Marszałek wyboru nie przyjął, pisząc do Marszałka Sejmu Macieja Rataja m.in. przyjąć wyboru nie jestem w stanie. (…) Zbyt silnie w pamięci stoi mi tragiczna postać zamordowanego Prezydenta Narutowicza, którego nie zdołałem od okrutnego losu ochronić. (…) Nie mogę też nie stwierdzić raz jeszcze, że nie potrafię żyć bez pracy bezpośredniej, gdy istniejąca konstytucja od Prezydenta taką właśnie pracę odsuwa i oddala. Marszałek zarekomendował parlamentarzystom kandydaturę prof. Ignacego Mościckiego.