Dziś w Warszawie pożegnaliśmy śp. Józefa Walaszczyka - "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata", który w czasie II wojny światowej ryzykując własne życie uratował kilkudziesięciu Żydów.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w organizowanych z inicjatywy Urzędu obchodach 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja oraz ustanowienia Orderu Virtuti Militari.

Zasłużony działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL Adam Borowski odebrał dziś z rąk Jana Józefa Kasprzyka akt powołania na członka Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, opiniodawczo-doradczego organu działającego przy szefie UdSKiOR.

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku miało dziś miejsce spotkanie nauczycieli, opiekunów i organizatorów XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”.

W  78. rocznicę udanego zamachu na szefa konfidentów kieleckiego Gestapo Franza Wittka, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w słynnej akcji bojowej: Kazimierza Smolaka, ps. „Nurek”, Zygmunta Firleya, ps. „Kajtek”, Jana Karasia, ps. „Karol”, Romana Kacperowicza, ps. „Szarada”, Jana Likowskiego, ps. „Milcz” i Józefa Skonieckiego, ps. „Bąk”.

15 czerwca br. podczas wizyty w województwie świętokrzyskim Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odwiedził Zespół Szkół w Olesznie, gdzie podczas uroczystej akademii uhonorował osoby zasłużone, m.in. nauczycieli miejscowej szkoły zaangażowanych w propagowanie historii walk o niepodległość RP wśród młodzieży, Medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria.

Przed nadchodzącą 82. rocznicą ostatniej zbiórki Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego szef UdSKiOR oddał hołd legendarnym Hubalczykom składając kwiaty na grobie plut. Franciszka Głowacza ps. „Lis”, jednego z podkomendnych mjr. Henryka Dobrzańskiego oraz na grobie Franciszka Biskupskiego, u którego ukrywał się „Lis”. Obaj zginęli podczas walki z Niemcami w kwietniu 1940 roku. Towarzysze broni spoczywają obok siebie na cmentarzu w Stanowiskach.

14 czerwca br. w Warszawie odbyły się organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Muzeum Niepodległości obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

10 czerwca br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w obchodach jubileuszu 100-lecia Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowanych w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W dniach 4-5 czerwca br. w Warszawie odbył się zjazd Kobiet aresztowanych w stanie wojennym. Jego organizatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.