W 80. rocznicę zamknięcia granic warszawskiego getta, utworzonego przez Niemców podczas II wojny światowej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd blisko 400 tys. warszawskich Żydów, zapalając symboliczny znicz przy murze dawnego getta na ul. Siennej. 

 

14 listopada 1920 r., podczas pierwszych obchodów Święta Niepodległości w Warszawie, Józef Piłsudski, Naczelny Wódz w wojnie z bolszewikami, otrzymał przyznaną przez wojskową Ogólną Komisję Weryfikacyjną buławę marszałkowską. 13 listopada 2020 r. Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk upamiętnił w Warszawie 100. rocznicę tamtych wydarzeń.

13 listopada br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Prezes Fundacji „Willa Jasny Dom" Marlena Piekarska-Olszówka złożyli kwiaty przed tablicą umieszczoną na fasadzie Willi Jasny Dom w Warszawie – w miejscu dawnej katowni Informacji Wojskowej.

W dniu 12 listopada br. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. s. Łucji Anieli Wojdyno – sanitariuszki Powstania Warszawskiego w pułku „Baszta”.

11 listopada 2020 r. od samego rana wolontariusze Fundacji Cultura Memoriae pukali do drzwi kombatantów z paczkami pełnymi polskich produktów. Dołączył do nich Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, aby w Święto Niepodległości być z tymi, którzy walczyli i cierpieli za wolność Ojczyzny i podziękować Im za Niepodległą.

Na blisko trzech tysiącach mogił w kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku na warszawskich Powązkach Wojskowych Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z Dyrektor Generalnym KOWR Małgorzatą Gośniowską-Kolą i pracownikami obydwóch instytucji ustawił 6 listopada br. zakupione przez KOWR od polskich producentów chryzantemy.

W poniedziałek, 2 listopada br., równo 95 lat od odsłonięcia Grobu Nieznanego - miejsca upamiętniającego wszystkich, którzy polegli w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny - na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.

Jedyna taka gra planszowa, wydana z okazji 100. rocznicy heroicznego boju na przedpolach Lwowa – „Zadwórze 1920”, może trafić do Twoich rąk! Wystarczy, że weźmiesz udział w konkursie wiedzy o warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza i odpowiesz najszybciej na jedno z pytań publikowanych codziennie w mediach społecznościowych UdSKiOR. Początek konkursu już jutro, 3 listopada 2020 r.!

Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska „CePeLek” w Warszawie została powołana tuż po II wojnie światowej, w lutym 1945 roku. W obchodach jubileuszu 75-lecia placówki, które odbyły się 23 października 2020 r. w stolicy, udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

19 października br. obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin mjr. Stanisława Szuro - uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, więźnia obozów hitlerowskich i komunistycznych.