9 maja br., w dniu 70. rocznicy urodzin Janusza Krupskiego – tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem działacza opozycji antykomunistycznej i twórcy niezależnego pisma młodych katolików „Spotkania”, a w wolnej Polsce kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach w podwarszawskich Laskach.

8 maja br., w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość w hołdzie polskim żołnierzom i obywatelom, którzy stracili życie podczas tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata.

W związku z ogromnym zainteresowaniem Programem dofinansowania zakupu aparatów słuchowych dla przedstawicieli środowiska kombatanckiego z czasów II wojny światowej uprzejmie informujemy, że środki przeznaczone na sfinansowanie Programu zostały już w większej części wykorzystane.

6 maja 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka zajęli bazę Kriegsmarine w Wilhelmshaven, przyjmując kapitulację niemieckiej marynarki wojennej.

6 maja 1921 r. na świat przyszedł Jan Bytnar – harcerz Szarych Szeregów, podporucznik Armii Krajowej, bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W dniu 100. rocznicy urodzin „Rudego” Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oddał hołd Jemu oraz wszystkim młodym uczestnikom warszawskiego ruchu oporu, którzy w latach II wojny światowej podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem.

4 maja 2021 r., na warszawskim Żoliborzu, przed pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego, odbyła się uroczystość z okazji holenderskiego Dnia Pamięci o poległych podczas wojen i konfliktów zbrojnych (Nationale Dodenherdenking) – święta narodowego Królestwa Niderlandów.

30 kwietnia br. w Anielinie koło Opoczna Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu - bohaterskiemu dowódcy Oddziału Wydzielonego WP i Jego żołnierzom.

 

Zagrożenie jeszcze nie minęło, nie ustaje więc wsparcie dla naszych bohaterów. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał kolejne pół miliona zł kilkunastu organizacjom pozarządowym na dowożenie ciepłych posiłków oraz środków ochrony najbardziej potrzebującym kombatantom i działaczom opozycji w PRL. Jan J. Kasprzyk: To niezwykle budujące, że choć epidemia trwa już od roku, w dalszym ciągu tyle osób angażuje się w pomoc.

Prezydent podpisał dziś ustawę, która w jeszcze większym stopniu zwiększa wsparcie państwa dla tych, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę. Wszyscy podopieczni UdSKiOR będą mogli występować o pomoc pieniężną częściej i mając wyższe dochody, a działacze opozycji w PRL uzyskają prawo do dodatkowego uropu oraz naliczania emerytury z uwzględnieniem okresu, w którym z powodu represji politycznych nie mogli wykonywać swojego zawodu.