W 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę oddaliśmy hołd ofiarom sowieckiej okupacji terenów Rzeczypospolitej Polskiej, a także strażnikom Ich pamięci – działaczom opozycji antykomunistycznej, w sposób szczególny śp. Wojciechowi Ziembińskiemu – współzałożycielowi Komitetu Obrony Robotników, członkowi Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, inicjatorowi budowy wymownego Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, wzniesionego w latach 90. roku na warszawskim Muranowie.

15 września 2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy „Niebo Nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię”.

Kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa przez trzy dni odpierało atak wielokrotnie liczniejszych niemieckich wojsk pancernych, opóźniając ich pochód w głąb II Rzeczypospolitej. Obrona Wizny we wrześniu 1939 r. do historii przeszła jako jedna z tych bitew, które bywają określane mianem „polskich Termopil”. W niedzielę, 13 września 2020 r., pamięć bohaterów uczcił w Wiźnie Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

8 września br. minęło 81 lat od rozpoczęcia walk z Niemcami w obronie stolicy podczas II wojny światowej. Tego dnia Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd bohaterskim obrońcom Warszawy przy Pomniku Barykada Września 1939 roku na warszawskiej Ochocie u zbiegu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej.

7 września br., na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w otwarciu wystawy plenerowej „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności”.

W Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie otwarta została w czwartek, 3 września br., sala historycznych prezentacji imienia kpt. ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego – inżyniera, kapitana żeglugi wielkiej, byłego wiceministra transportu i gospodarki morskiej.

2 września br. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zorganizował w Warszawie obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – polskiej cywilno-wojskowej organizacji konspiracyjnej, której trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

We wtorek, 1 września br., dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Warszawie zorganizowane przez UdSKiOR obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach w hołdzie Obrońcom Ojczyzny 1939 r. oraz wszystkim walczącym o wolność naszego kraju w czasie wojny udział wzięli m.in. kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, władz państwowych i korpusu dyplomatycznego oraz organizacji pozarządowych.

1 września o świcie upamiętniliśmy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren przed godz. 4:45 – o tej porze 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na półwyspie koło Gdańska.

 

Na placu Solidarności przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej odbyły się 31 sierpnia 2020 r. obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, opozycjoniści i kombatanci.