W poniedziałek 29 listopada br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętni w Warszawie 191. rocznicę wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski – Powstania Listopadowego.

 

O godz. 11:00 w Łazienkach Królewskich minister Kasprzyk złoży kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego – działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika listopadowego zrywu.

 

Podczas uroczystości szef UdSKiOR uhonoruje medalem „Pro Patria” Konrada Nawrockiego, który od lat aktywnie działa na rzecz ochrony pól bitewnych Powstania Listopadowego, w szczególności tzw. Reduty Ordona na warszawskiej Ochocie.

 

29 listopada 2021 r., Warszawa
    godz. 11:00 – popiersie Piotra Wysockiego, Łazienki Królewskie (w pobliżu gmachu Podchorążówki, najbliższe wejście od ul. Szwoleżerów).

 

--
Powstanie Listopadowe było zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy i zarazem największym wysiłkiem zbrojnym w historii polskich walk wyzwoleńczych w XIX wieku. Rozpoczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie. Przez dziesięć miesięcy ok. 140 tys. polskich żołnierzy walczyło z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne sukcesy.

 

Marsz Rosjan na Warszawę powstrzymała bitwa pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 roku, po której dyktatorem powstania został generał Jan Skrzynecki. Nie wykorzystał on jednak atutu zaskoczenia zyskanego po śmiałych i zwycięskich atakach generała Ignacego Prądzyńskiego, a także osłabienia carskiej armii wywołanej epidemią cholery.

 

Punktem zwrotnym zrywu stała się klęska powstańców pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. 8 września ostatecznie skapitulowała Warszawa, 9 października twierdza Modlin, a 21 października twierdza Zamość. 5 października, w okolicach Brodnicy, ostatni duży oddział armii polskiej (ponad 20 tysięcy żołnierzy) przekroczył granicę z Prusami, gdzie został internowany. Powstanie upadło, a dziesiątki tysięcy jego uczestników zostało zmuszonych do opuszczenia kraju i udania się na emigrację.