W piątek, 17 września br., szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych weźmie udział w Ogólnopolskim Zjeździe Formacji Niepodległościowej organizowanym w Warszawie przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.

 

Zjazd odbywający się w 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę zainauguruje uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, gdzie zostanie odsłonięta tablica upamiętniającą śp. Stefana Melaka – przewodniczącego Komitetu Katyńskiego walczącego o prawdę i pamięć o zbrodni katyńskiej w czasach komunistycznego zniewolenia. Planowane jest przemówienie ministra Kasprzyka. Uroczystość zwieńczy ceremonia złożenia kwiatów w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji we wrześniu 1939 r. i okupacji terenów Rzeczypospolitej Polskiej, a także strażnikom Ich pamięci.

 

Na zakończenie, w samo południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza święta, podczas której szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wraz z uczestnikami Zjazdu będzie modlił się za polskie ofiary radzieckich represji i zbrodni.

 

17 września 2021 r., Warszawa

godz. 10:00 – Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, ul. Muranowska 2,       

godz. 12:00 – Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15.