Pierwszy punkt na trasie marszu Kadrówki to położone nieopodal Krakowa Michałowice. W tym miejscu 106 lat temu pierwsi żołnierze odradzającego się państwa polskiego obalili słupy graniczne państw zaborczych i wkroczyli do Królestwa Polskiego w celu wywołania antyrosyjskiego powstania.

 

Podczas uroczystości głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: - Stąd Kadrówka ruszyła ku wolności, stąd rozpoczął się marsz, który zakończył się szczęśliwie 11 listopada 1918 roku. W tym miejscu komendant Kadrówki Tadeusz Kasprzycki powiedział: „Przed Wami ziemia od lat w niewoli, idziemy ją wyzwolić!”. Po 106 latach oddajemy hołd i wdzięczność tym, którym nie zabrakło wtedy odwagi. Chwała Bohaterom!

 

Następnie uczestniczy marszu wraz z Szefem UdSKiOR, przedstawicielami królewskiego miasta Krakowa, działaczami niepodległościowymi, żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerze i młodzież szkolna złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie.

 

Uroczystość zakończył przejazd szwadronu kawalerii Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.