1 września o świcie upamiętniliśmy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren przed godz. 4:45 – o tej porze 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na półwyspie koło Gdańska.

 

 

Główną uroczystość poprzedziła o godz. 4.00 ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego oraz zapalenie zniczy w miejscu, gdzie prowadzone są prace archeologiczne.

 

Bohaterom pokłonili się Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej, główny gospodarz uroczystości. Na Westerplatte byli również obecni parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, kombatanci, harcerze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy Gdańska.

 

To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem, symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy. Dla całego świata jest przestrogą przed tym, co oznacza imperializm, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny, ostrzeżeniem, aby taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły, albowiem pociągnęły za sobą tragedie narodów, pociągnęły za sobą miliony ludzi, którzy polegli albo zostali zamordowani, pociągnęły za sobą holokaust i wszystko to, co najstraszniejsze stało się w okresie II wojny światowej – mówił prezydent.

 

Podczas obchodów ujawniono informacje dotyczące odnalezionych szczątków 9 Obrońców Westerplatte, które zostały odkryte i zidentyfikowane podczas badań archeologicznych przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i pion śledczy IPN. Prezydent Andrzej Duda, w obecności prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego, wręczył noty identyfikacyjne rodzinom poległych żołnierzy Wojska Polskiego – Jana Gębury, Bronisława Peruckiego, Władysława Okrasy, Józefa Kity, Adolfa Petzelta.

 

Jak powiedział szef MON, Westerplatte to miejsce wyjątkowe. Przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane podczas jego trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 roku: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować" – mówił papież na Westerplatte.

 

Dziś poprzez znicz pokoleń czy poprzez wręczenie przez pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktów identyfikacyjnych rodzinom poległych żołnierzy września 1939 roku, tych żołnierzy, którzy tak dzielnie opierali się agresji niemieckiej, podkreślamy, że dzielność żołnierzy Wojska Polskiego ma charakter wręcz legendarny, oddajemy im hołd - powiedział Mariusz Błaszczak.

 

Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia, były żołnierz Armii Krajowej, Kawaler Orderu Orła Białego podkreślił, że bohaterscy Obrońcy Wybrzeża zostali wystawieni na wysoką próbę.

 

Polska była jedynym krajem na świecie, który w latach II wojny światowej powiedział zdecydowane "nie" dwóm największym totalitaryzmom – mówił i dodał, że - Żołnierze polscy, walczący w trakcie II wojny światowej, pozostali w pamięci naszego narodu jako wymowny jego symbol i dlatego wznosimy w nich, wobec ich duchów, nasze pełne wdzięczności zawołanie: wielka cześć i chwała bohaterom Westerplatte!

 

 

Po okolicznościowych przemówieniach harcerze odczytali "przesłanie Westerplatte". Później żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas obchodów sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, harcerzy i żołnierzy zapaliła symboliczny Znicz Pokoju. Po raz pierwszy odegrany został "Marsz Bohaterów Westerplatte", skomponowany przez zastępcę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Krakowie por. Piotra Flisa specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie odczytany został Apel Poległych, który uczczono salutem armatnim.

 

Uroczystość zakończyła modlitwa ekumeniczna za duszę poległych bohaterów, którą poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. bryg. Józef Guzdek. Następnie hołd Obrońcom Wybrzeża oddały Siły Powietrzne RP. Nad miejscem obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej przeleciały samoloty wojskowe, zostawiając na niebie symboliczny pył w biało- czerwonych barwach.