11 listopada 2020 r. od samego rana wolontariusze Fundacji Cultura Memoriae pukali do drzwi kombatantów z paczkami pełnymi polskich produktów. Dołączył do nich Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, aby w Święto Niepodległości być z tymi, którzy walczyli i cierpieli za wolność Ojczyzny i podziękować Im za Niepodległą.

 

W dniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości weterani walk o niepodległość naszej Ojczyzny nie mogą być samotni, nie mogą odczuwać tego, że z powodu ograniczeń, które wynikają z pandemii, są zapomniani. My o nich pamiętamy każdego dnia, ale w sposób szczególny chcemy pamiętać o nich dziś, w dniu Narodowego Święta Niepodległości – zapewnił Jan Józef Kasprzyk i wraz z wiceprezesem Fundacji Cultura Memoriae ks. dr. Robertem Ogrodnikiem oraz wolontariuszem Fundacji, Panem Pawłem i jego synkiem Robertem wyruszyli z „Paczką dla Kombatanta” do Pani Janiny Budrewicz-Baliszewskiej.


Podczas okupacji Pani Janina należała do Szarych Szeregów i używała pseudonimu „Maria Leśniewska” W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego została ranna na Pradze podczas próby przeniesienia meldunku. 9-letniemu Robertowi niezwykle zaimponowała historia odważnej harcerki. Po wręczeniu wraz z tatą paczki Pani Janinie, wyciągnął kartkę i długopis, i poprosił kombatantkę o autograf. Zaskoczona weteranka z radością napisała dedykację młodemu wolontariuszowi, przypominając, aby sumiennie się uczył, bo w ten sposób młodzi mogą najlepiej służyć Ojczyźnie w czasie pokoju. Takiej obietnicy złożonej harcerce Szarych Szeregów (a w życiu dorosłym – nauczycielce) chyba nie można nie dotrzymać!


„Paczka dla Kombatanta” z okazji Święta Niepodległości trafiła również do Pani Ireny Bartel, która w 1940 roku, jako 13-letnia dziewczynka, została zesłana na Syberię, gdzie spędziła sześć lat i trzy miesiące. Pani Irena powitała gości w progu pieśnią „Legiony”, jednak ogromne wzruszenie pozwoliło jej na odśpiewanie jedynie pierwszej strofy. Kombatantka powiedziała, że 11 listopada to dla niej jedna z najważniejszych dat, bo ją wywalczyli ojcowie i dziadowie jej pokolenia, a II wojna światowa to czas, kiedy trzeba było bronić wartości związanych z tą świętą rocznicą. Pani Irena wyznała również, że jej mąż był legionistą i to z myślą o nim co roku w tym dniu śpiewa „My, Pierwsza Brygada”.


Minister Kasprzyk wspólnie z wolontariuszami przekazał paczkę także 98-letniej Pani Wandzie Kulczyk-Rosiewicz – wielomiesięcznej więźniarce Pawiaka i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet KL Ravensbrück, w którym przeprowadzano na niej operacje pseudomedyczne. Choć Pani Wanda doświadczyła w życiu wiele zła, urzeka pogodą ducha i optymizmem. Wielokrotnie dziękowała za przemiłą niespodziankę pełną polskich produktów, ale jeszcze bardziej za pamięć i spotkanie. „Czym sobie zasłużyłam?” – pytała skromnie. „Są chwile, kiedy trzeba być razem. To chwile zagrożenia, walki, takiej jak ta z niewidzialnym wrogiem, jakim jest koronawirus. Ale także chwile piękne, podniosłe, kiedy mamy czym się wspólnie cieszyć i za co dziękować. To dla nas zaszczyt, że w Narodowe Święto Niepodległości możemy być z Państwem, którzy walczyliście i cierpieliście za wolną Ojczyznę, i dzięki którym dziś możemy wszyscy obchodzić kolejne już, 102. urodziny Niepodległej Rzeczpospolitej. W tym dniu chcemy być z Wami, naszymi Bohaterami!” – odparł minister Kasprzyk.


Akcja „Paczka dla kombatanta” została zorganizowana przez Fundację Cultura Memoriae, przy wsparciu Fundacji PGE oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, już po raz czwarty. W tym roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Lista odbiorców paczek została ustalona w porozumieniu ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Klubem Byłych Więźniarek KL „Ravensbrück”. Dzięki tej współpracy ponad czterystu najbardziej potrzebujących i samotnych weteranów, w tym uczestników II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, w okolicach 11 listopada otrzymało miłą niespodziankę, złożoną z polskich produktów o długim terminie ważności.