78 lat temu nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu grobów polskich oficerów a 30 lat temu ZSRR przyznał się do zbrodni katyńskiej potwierdzając, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku przez NKWD.

 

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym symbolicznym dniu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd w stołecznych miejscach pamięci poświęconych blisko 22 tys. Polakom, zamordowanym przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Bez osądu, wyroku, winy rozstrzelano elitę II Rzeczypospolitej - m.in. oficerów, szeregowców, prawników, lekarzy, profesorów, inżynierów, naukowców.

 

Tego dnia minister Kasprzyk złożył wieniec pod tablicami z nazwiskami ofiar sowieckiej zbrodni, które znajdują się w Epitafium Katyńskim na terenie Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

 

Była to zbrodnia ludobójstwa dokonana planowo, z wyrachowaniem, mająca na celu wymordowanie polskiej elity. Niestety nikt nigdy za tę zbrodnię nie odpowiedział. – powiedział Szef UdSKiOR podczas uroczystości na Warszawskiej Cytadeli.

 

Następnie Szef UdSKiOR udał się na Stare Miasto, by złożyć kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim przy placu Zamkowym. Obelisk przypomina o oficerach Wojska Polskiego zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki. Ufundowała go polonia amerykańska, Liga Republikańska oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Odsłonił go 6 maja 1998 r. płk Ryszard Kukliński, który był jednym z jego fundatorów.

 

W południe Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty i zapalił znicze w Epitafium Katyńskim przy kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach, gdzie złożona jest czaszka jednego z oficerów zamordowanych w Katyniu oraz na grobie śp. ks. prałata Stefana Niedzielaka, kapelana Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, współzałożyciela Rodzin Katyńskich, który został zamordowany przez „nieznanych sprawców” w styczniu 1989 roku.

 

Ksiądz Niedzielak był kapelanem Rodzin Katyńskich, gromadził tutaj wokół kościoła św. Karola Boromeusza tych, którzy stracili swoich bliskich, którzy nie mogli pogodzić się z faktem, iż kłamstwo katyńskie jest fundamentem istnienia Polski Ludowej, Polski niewolonej przez komunistów. Niósł im wsparcie, pomoc, stworzył dla Rodzin Katyńskich miejsce, dzięki któremu mogli umieścić tu tabliczki memoratywne dedykowane swoim bliskim w czasach, kiedy nie można było podróżować do Katynia, kiedy nie można było organizować pielgrzymek, kiedy Rosja w żaden sposób nie przyznawała się do tej zbrodni. Myślę, że jest to jedno z ważniejszych miejsc w Warszawie i w Polsce, ponieważ powstało w czasach, w których o Katyniu i za mówienie prawdy o Katyniu można było zapłacić największą cenę, tak jak ks. Stefan Niedzielak.- przypomniał minister Kasprzyk.

--

Do Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD.

 

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie na konferencji prasowej w Berlinie 13 kwietnia 1943 roku. Dziś to symboliczna rocznica zbrodni, kwalifikowanej jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości. Tego dnia – 13 kwietnia – obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został uchwalony 14 listopada 2007 roku w celu uczczenia pamięci ofiar sowieckiego mordu. /PAP, UdSKiOR.