W związku z 71. rocznicą zamordowania przez komunistów kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga „Szczerbca” 11 maja br. w byłym więzieniu mokotowskim w Warszawie została zorganizowana uroczystość upamiętniająca dowódcę oddziału 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którego imię nosi obecnie 4W-MBOT. W wydarzeniu wziął udział szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.


- Zwycięstwo Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego po II wojnie światowej przyszło po latach. Nie tylko w tym znaczeniu, że Polska jest wolna, ale przede wszystkim w tym znaczeniu, że tak wielu młodych ludzi, którzy noszą mundur Wojska Polskiego, chce nawiązywać do ich tradycji. To jest zwycięstwo Żołnierzy Niezłomnych! To jest dowód na zwycięstwo kapitana pułkownika Fróga – powiedział minister J.J. Kasprzyk podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Następnie wraz z dowódcą 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Jarosławem Kowalskim przed Ścianą Śmierci na ul. Rakowieckiej 37 złożył wieniec z kwiatów oraz oddał hołd „Szczerbcowi” brutalnie zamordowanemu w tym miejscu przez ubeckiego kata Aleksandra Dreja.


- Należał kapitan Gracjan Fróg do pokolenia II Rzeczpospolitej Polskiej, pokolenia urodzonego w Polsce niepodległej, wychowanego i ukształtowanego w Polsce niepodległej oraz traktującego niepodległość jako najwyższą wartość i najpiękniejszy dar, który w czasie pokoju trzeba pielęgnować, a kiedy się go utraci to o niego walczyć – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Na zakończenie swojego wystąpienia minister Kasprzyk jeszcze raz podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę, podczas której realizują testament pokolenia II RP „mając świadomość, że wolność jest najcenniejszym darem i mając świadomość, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, pielęgnować ją, walczyć o nią i dla niej”.


--
Kapitan Gracjan Klaudiusz Fróg ps. Szczerbiec ur. 8 grudnia 1911 roku w Laskówce – należał do najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej. Dowodzony przez niego oddział 3. Wileńskiej Brygady AK został uznany przez historyków za najlepszy pod względem uzbrojenia, umundurowania i wyszkolenia w całym Okręgu Wileńskim. Swoją skuteczność żołnierze „Szczerbca” potwierdzili zwłaszcza podczas walk z Niemcami w ramach operacji „Ostra Brama”.

W lipcu 1944 roku kpt. Fróg został aresztowany w Boguszach, następnie osadzony w więzieniu na Łukiszkach, a potem wywieziony do obozu NKWD w Diagilewie w ZSRR. W marcu 1946 roku zdołał stamtąd uciec i powrócić do Polski. Ponownie aresztowany przez komunistów 10 lipca 1948 roku przeszedł okrutne śledztwo i został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 roku. Miejsce pochówku pozostaje nieznane. Symboliczny grób kpt. Fróga znajduje się na cmentarzu powązkowskim.

Kapitan Gracjan Fróg odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.

 

nr 4 (388) Kwiecień 2023

2023 kwiecien