24 lutego 2023 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie pod tablicą upamiętniająca zamordowanych w więzieniu mokotowskim odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil.

 

Miejsce uroczystości to jednocześnie miejsce śmierci Bohatera. To właśnie w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na dowódcy Kedywu Armii Krajowej.

 

Zgromadzeni goście odśpiewali hymn państwowy a następnie przemówienia wygłosili m. in. prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dr Filip Musiał. Podczas uroczystości odczytano również listy prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz marszałek sejmu RP Elżbiety Witek. Głos zabrał również minister Jan Józef Kasprzyk.

 

W swoim przemówieniu szef UdSKiOR odniósł się do losów Rzeczpospolitej i jej sytuacji w wieku XIX gdy była wówczas pod zaborami oraz postaci Romualda Traugutta, bohatera Powstania Styczniowego: – Dokładnie w 50. rocznicę stracenia Romualda Traugutta, gen. Fieldorf, na rozkaz Józefa Piłsudskiego ruszył z krakowskich Oleandrów do Kielc bić się o wolną Polskę, przywracać ją na mapę świata by dać Polsce świt zmartwychwstania. Dokładnie w pół wieku od zamordowania Traugutta odżyły skutecznie marzenia o wolności. I kiedy 70 lat temu tutaj, w więzieniu mokotowskim, wieszano generała Fieldorfa, Jego oprawcy też chcieli aby duch narodu nigdy nie odżył, aby marzenia Polaków o wolności zakończyły się wraz ze śmiercią Jej przywódców takich jak generał „Nil”. I znów odnieśli klęskę. Nie tylko pamięć nam pozostała ale też ślubowanie, że wypełnimy to wszystko co było testamentem pokolenia generała Fieldorfa, że odbudujemy Polskę wolną, dumną i na zawsze niepodległą. Gdy Strzelcy, a wśród Nich Fieldorf, ruszali w 1914 r. w bój o Polskę szli jako spadkobiercy idei Traugutta i Powstania Styczniowego. Obyśmy my, współcześni, ruszali w przyszłość jako spadkobiercy idei niepodległościowej generała Fieldorfa i Jego żołnierzy. Chwała Generałowi! Chwała Bohaterom Niepodległej Polski !

 

Uroczystości pod murami mokotowskiego więzienia zakończyła wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów.

 

Następnie przedstawiciele Urzędu złożyli kwiaty na symbolicznym grobie generała Fieldorfa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.


nr 2 (386) Luty 2023

 

2023.02