W historycznym budynku PAST-y w Warszawie 8 listopada 2016 roku odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca koncert „POLSKA - Zasłużonym dla Ojczyzny”. W konferencji wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Dzień po Święcie Niepodległości w Filharmonii Narodowej zgromadzą się przedstawiciele czterech pokoleń Polaków. Koncert będzie wyrazem wdzięczności współczesnych wobec tego wspaniałego pokolenia, które w latach II wojny światowej dało przykład wielkiej miłości do Ojczyzny. Miłości, która wymagała nieraz ofiary zdrowia, a nawet życia. Tamto pokolenie jest drogowskazem dla nas współczesnych, a wartości, którymi żyło nieustającym punktem odniesienia. Zachowanie pamięci o polskiej drodze do Niepodległości jest jednym z fundamentów współczesnego myślenia o Polsce i traktowania obywatelstwa w kategoriach służby Rzeczypospolitej – powiedział zapowiadając koncert  p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i  Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Koncert objęty honorowym patronatem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę jest organizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundację Cultura Memoriae, Filharmonię Narodową w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa. Zaproszenie na 12 listopada na godzinę 18:00 do Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie otrzymało ponad tysiąc kombatantów z kilkudziesięciu organizacji oraz szkolna młodzież. Będzie to symboliczna uroczystość upamiętniająca wszystkich więźniów, powstańców, ofiary pierwszej i drugiej wojny światowej, zachęcająca do budowania międzypokoleniowych relacji między kombatantami i młodymi osobami. W ten sposób już drugi raz będą uhonorowani  żyjący świadkowie historii oraz ci, którzy odeszli na wieczną wartę. Koncert ma być oddaniem hołdu bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W programie koncertu :

Sonata e-moll Jerzego Derfla na saksofon altowy i kwintet smyczkowy w wykonaniu Aliny Mleczko - saksofon

 

Muzyka filmowa Michała Lorenca w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka

Anna Mikołajczyk - sopran

 

Poezja w recytacji Jerzego Zelnika

 

nr 7 (403) Lipiec

K07