Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Przed nadchodzącą 82. rocznicą ostatniej zbiórki Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego szef UdSKiOR oddał hołd legendarnym Hubalczykom składając kwiaty na grobie plut. Franciszka Głowacza ps. „Lis”, jednego z podkomendnych mjr. Henryka Dobrzańskiego oraz na grobie Franciszka Biskupskiego, u którego ukrywał się „Lis”. Obaj zginęli podczas walki z Niemcami w kwietniu 1940 roku. Towarzysze broni spoczywają obok siebie na cmentarzu w Stanowiskach.

 

Gromadzą nas dzisiaj rocznice związane z postacią, która jest patronem szkoły w Dobromierzu, majorem Henrykiem Dobrzańskim ps. Hubal. Stoimy nad mogiłami jego żołnierzy w rocznicę ostatniej zbiórki jego oddziału, która odbyła się dwa miesiące po jego tragicznej śmierci jaką poniósł w walce z Niemcami. Spotykamy się też w rocznicę jego 125 urodzin. To dobrze, że gromadzimy się dzisiaj wokół biało-czerwonej flagi nad grobami bohaterów naszej wolności, tych, którzy zginęli za to byśmy mogli być wolni. Nasza obecność dzisiaj to wyraz hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia. Oni walcząc myśleli o was. Marzyli o tym aby Ci, którzy urodzą się w wywalczonej przez nich czynem zbrojnym wolnej Polsce mogli być szczęśliwi. Dlatego właśnie oddajemy Im hołd mimo iż od Ich walki upłynęło ponad 80 lat. Dzięki temu, że poświęcili swoje życie my możemy być wolni i gromadzić się wokół świętego naszego sztandaru i świętych symboli, możemy być szczęśliwi i marzyć o przyszłości – powiedział minister Kasprzyk.
 
Pamięć o polskich bohaterach poległych w walkach z niemieckim okupantem jest niezmiernie silna wśród lokalnej społeczności. Wojenne historie są przekazywane z pokolenia na pokolenie i pielęgnowane nawet przez najmłodszych, którzy tłumnie stawili się na Cmentarzu w Stanowiskach.
 
Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do Chotowa – miejsca walki 2. Pułku Piechoty Legionów AK dowodzonego przez Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. Nurt – gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty. To w tym miejscu 1. Batalion stoczył w dniach 29-30 października 1944 roku wielogodzinne zwycięskie walki z kilkunastokrotnie liczniejszymi wojskami niemieckimi.
 

Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10