Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: info@kombatanci.gov.pl.


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51,  22 276 77 79, 22 276 77 55, 22 276 77 19, 22 276 77 49.


Z inicjatywy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka 3 sierpnia br. w stolicy zorganizowano uroczystość upamiętniającą tryumf żołnierzy batalionu „Chrobry I”, którzy trzeciego dnia Powstania Warszawskiego zdobyli gmach niemieckiej żandarmerii „Nordwache” znajdujący się u zbiegu ulic Żelaznej i Chłodnej.

 

Uroczyste obchody upamiętniające zdobycie tego posterunku na stałe wpisały się już do kalendarza rocznic związanych z Powstaniem Warszawskim szczególnie, że było to jedno z pierwszych, ważnych, powstańczych zwycięstw. Miało ono duże znaczenie militarne i moralne. Budowało wolę walki, wzmacniało nadzieję, umożliwiało zasilenie skromnych, powstańczych zapasów w broń – mówiła wicemarszałek Sejmu.

 

W tym roku, w 78. rocznicę zdobycia i rozbicia tego miejsca kaźni nasze uroczystości mają charakter szczególny. Szczególny, bo przypadają w trudnym czasie. Obok nas, tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Dramatyczna, zbrodnicza wojna. Trwa ludobójstwo. Trwa cierpienie i exodus naszych sąsiadów. Tragedia kobiet i dzieci. Tragedia niewinnych ludzi – podkreśliła Małgorzata Gosiewska.

 

Od lat czcimy tych, którzy 78 lat temu zdecydowali się podjąć walkę z przeważającym liczebnie i militarnie wrogiem. Tu na Żelaznej oddajemy hołd tym, którzy zdobyli „Nordwache”. Wspominamy ich bohaterstwo i odwagę. Modlimy się za tych, którzy w tym miejscu oddali swoje życie w walce za Ojczyznę. Wierzę, że w następnym roku kiedy znowu się spotkamy okoliczności będą lepsze. Spotkamy się po zwycięstwie Ukrainy – podsumowała.

 

Następnie głos zabrał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: – Nasza obecność dzisiaj, nasza wspólnota wdzięczności i pamięci świadczy o tym, że o tym wielkim zrywie, o insurekcji warszawskiej roku 1944 pamiętamy nie tylko 1 sierpnia, a każdego dnia upamiętniając te wszystkie wielkie wydarzenia, jak zdobycie „Nordwache”, bez których trudno zrozumieć czym w istocie było Powstanie Warszawskie – zwrócił się do przybyłych na uroczystość.

 

W dalszej części swojego wystąpienia szef UdSKiOR odwołał się do homilii Prymasa Tysiąclecia bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszonej w setną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W jego ocenie homilia ta w swej istocie była wytłumaczeniem tego, co czynili Polacy walczący o wolność w roku 1944 i odpowiedzią na pojawiające się już wtedy pytania: czy było warto, czy trzeba było bić się czy nie bić, a jej słowa można odnieść także do sytuacji współczesnej.

 

Biedne są narody, które zapominają (...) o prawie do wolności i niepodległości. Biedne są narody, które nie mają odwagi, aby przeciwstawić się złu. Biedne są narody, które za jedyną wartość uważają dobra materialne i związany z tym święty spokój (...) Te słowa Prymasa Tysiąclecia (...) można rozwinąć też szerzej: płacą potem za ten święty spokój również straszliwą cenę. Nasza obecność tu, nasze wspominanie Powstania Warszawskiego, nasze wspominanie walczących teraz o niepodległość Ukrainy pokazują, że ponad wszystko cenimy wolność i niepodległość, nawet jeżeli odbywa się to kosztem tzw. świętego spokoju (...) – spuentował minister Kasprzyk.

 

W dowód pamięci o Bohaterach tamtych dni, ich walce, poświęceniu i umiłowaniu Ojczyzny, przed tablicą upamiętniającą zdobycie „Nordwache” kwiaty złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci instytucji państwowych, organizacji kombatanckich. Wśród delegacji obecni byli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister Jan Józef Kasprzyk, marszałek senior Antoni Macierewicz, wiceszef resortu klimatu i środowiska dr Piotr Dziadzio, Włodzimierz Bernacki z Ministerstwa Edukacji i Nauki, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca dyrektora oddziału IPN w Warszawie Zbigniew Siedlewski, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński. W uroczystości udział wzięły ponadto rodziny kombatantów, a także mieszkańcy stolicy.

 


Kalendarium

Luty
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Biuletyn Kombatant

nr 12 (384) Grudzień 2022

202212