1 września br., dokładnie 83 lata po napaści Niemiec na Polskę, oficjalna delegacja UdSKiOR z Janem Józefem Kasprzykiem złożyła hołd pamięci ofiarom i bohaterom II wojny światowej: żołnierzom i ludności cywilnej – wszystkim, którzy w imię polskiej niepodległości, dla wolności i bezpieczeństwa kolejnych pokoleń nie wahali się poświęcić swojego życia.

 

W ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte odbyły się uroczystości upamiętniające polskich bohaterów, którzy w 1939 r. stanęli do heroicznej walki z niemieckim najeźdźcą. Zainaugurował je dźwięk syren alarmowych – echo pamięci o wydarzeniach sprzed 83 lat, po którym odegrany został hymn RP.

 

Na placu przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża zgromadziły się delegacje najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą, wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, ministrem rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, Janem J. Kasprzykiem z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obecni byli także przedstawiciele instytucji państwowych z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Karolem Nawrockim i dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Grzegorzem Berendtem, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

 

Po zakończeniu części inauguracyjnej, przy akompaniamencie „Marszu Bohaterów Westerplatte” zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej Czesław Nowak przekazał kolejnym, młodszym pokoleniom żołnierzy i harcerzy ogień do zapalenia Znicza Pokoju.

 

Następnie w obecności prezesa IPN Karola Nawrockiego i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Grzgorza Berendta, prezydent Andrzej Duda przekazał rodzinie notę identyfikacyjną legionisty Zygmunta Zięby, który poległ podczas obrony Westerplatte w 1939 r., a pośmiertnie w 1945 r. uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W imieniu najbliższych notę identyfikacyjną odebrał Stanisław Jastrzębski, syn siostry poległego Westerplatczyka.

 

Do Apelu Pamięci stanęli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ku czci majora Henryka Sucharskiego, kapitana Franciszka Dąbrowskiego i załogi Westerplatte oddali 12 salw armatnich. Na zakończenie uroczystości harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odczytali „Przesłanie Westerplatte”.

 

- Niemożliwym jest, aby stanąć tutaj na Westerplatte i nie widzieć słów: "Nigdy więcej wojny!" kierowanych także do harcerskiej młodzieży przez ostatnich Westerplatczyków w czasie, kiedy tutaj z nimi się jeszcze spotykaliśmy (…) Wiemy, jak ciężko jest bronić siebie i swojego kraju, gdy najeźdźca rzuca przeciw nam wszystkie swoje siły (...) taki przykład (...) dali nam Westerplatczycy (...) przykład służby i poświęcenia dali nam nasi harcerscy instruktorzy – podkreślili.

 

Wymownym zwieńczeniem dzisiejszej uroczystości rocznicowej na Westerplatte było odegranie przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej „Hymnu do Bałtyku” - utworu, który skomponowany w 1919 r. trwale wpisał się w tradycję polskiej Marynarki Wojennej.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty