W kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kawalera Virtuti Militari, śp. płk. Bolesława Siemiątkowskiego. Wziął w nich udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Przychodzi nam dziś pożegnać Pana Pułkownika, ale też podziękować mu za 91 lat niestrudzonej służby Rzeczypospolitej. Pan płk Bolesław Siemiątkowski był synem Kresów. To ukształtowało jego wrażliwość, to kształtowało jego poczucie służby wolnej Polsce. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej, jako żołnierz 77 pułku piechoty Armii Krajowej, jako uczestnik Powstania Wileńskiego pokazywał, że niepodległość Polski jest dla niego wartością najważniejszą. Pokolenie Pana Pułkownika – to, które urodziło się, wychowało i walczyło na Kresach – brało moc i siłę z tych niezwykłych słów, które zapisane są na wileńskiej Rossie, na Grobie Matki i Serca Syna Józefa Piłsudskiego. To fragment poezji Juliusza Słowackiego, który zaczyna się od słów: „Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu, gniazdo na skałach orła”. To były słowa, które dla Pana Pułkownika były testamentem – powiedział p.o. Szefa UdSKiOR.

 

Płk Bolesław Siemiątkowski w asyście honorowej Wojska Polskiego został pochowany na cmentarzu parafialnym kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie.

 

Płk Bolesław Siemiątkowski ps. „Czarny”, urodził się 17 stycznia 1925 roku w Aksamitowszczyźnie koło Lidy. Służył w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej na Placówce Bieniakonie w Obwodzie Lidzkim Nowogródzkiego Okręgu ZWZ-AK. Od czerwca do września 1940 roku internowany w litewskim obozie w Żagarach. Od lutego 1944 roku był dowódcą drużyny 6. kompanii 2. batalionu 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej, a od marca 1944 roku zastępcą dowódcy plutonu 3. kompanii 5. batalionu 77 pp AK. Uczestniczył w akcjach bojowych w Gojcieniszkach, Ejszyszkach, Bolsiach, Rakliszkach, pod Bieniakoniami, Dojlidami, Raduniem, Ogrodnikami i wielu innych. W lipcu 1944 roku brał udział w walkach o Wilno. W maju 1945 roku przedostał się do Warszawy. Po wojnie zasłużył się w upamiętnieniu czynu zbrojnego Armii Krajowej na Nowogródczyźnie.

 

Był wiceprezesem i skarbnikiem Zarządu Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty