Z okazji 149. rocznicy urodzin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie noszącej jego imię 5 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie „Nie tylko żołnierz i polityk…”. Z tej okazji p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walkach o niepodległość Polski odznaczył Medalami „Pro Patria”: prof. Janusza Odziemkowskiego, Piotra Dobrowolskiego, Renatę Jabłkowską-Marek, Wojciecha Kulińskiego, Krzysztofa Pawłowskiego, Krystynę Piwowarską oraz Annę Szacoń.

 

Cieszę się, że mogę wręczyć medale „Pro Patria” tym pracownikom Centralnej Biblioteki Wojskowej, którzy na co dzień starają się, aby myśl niepodległościowa Józefa Piłsudskiego żyła, aby trwała w polskim społeczeństwie - powiedział podczas uroczystości p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Podkreślił, że 149. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego łączy wiele pokoleń Polaków, dla których Józef Piłsudski jest punktem odniesienia, wzorem i postacią, z której siły musimy czerpać współcześnie. Są dwa fakty związane z życiem Piłsudskiego, w których tkwi klucz do zrozumienia marszałka. Pierwszym z nich był list, jaki Piłsudski skierował w 1908 roku, przed akcją pod Bezdanami, do swojego przyjaciela Feliksa Perla. Piłsudski nie zakładał, że wróci z tej akcji żywy. W przejmującym liście, właściwie testamencie, marszałek - stojący wtedy na czele organizacji bojowej PPS - napisał, że jeżeli zginie, to właśnie dlatego, aby nie żyć w okowach niewoli. Piłsudski chciał z Polaków uczynić naród ludzi wolnych, o mentalności nie-niewolniczej. Tak kształtował pokolenie walczących o niepodległość, aby poczucie wolności było dla nich najważniejsze. Drugim wydarzeniem istotnym dla zrozumienia Piłsudskiego jest spotkanie marszałka ze Stefanem Żeromskim w 1913 roku w Zakopanem. Żeromski, wtedy wielki autorytet dla pokolenia strzeleckiego i irredentystów, pisał w swoich wspomnieniach, że Piłsudski rozmawiał z nim siedząc w kalesonach, ponieważ jedyne spodnie, jakie wówczas posiadał, były w reperacji. Jak przytaczał Żeromski, ich rozmowa dotyczyła wolnej Polski, której w 1913 roku nie było (...) i nic nie zanosiło się, by ta kiedykolwiek miała rację bytu. Piłsudski snuł plany dotyczące przyszłych granic Polski i przyszłego ustroju. Żeromski pytał potem, jaką trzeba mieć niewzruszoną wiarę w niepodległość, żeby siedząc w gaciach rozmawiać o Polsce, której nie ma. To właśnie niewzruszona wiara w niepodległość i chęć życia jako człowiek wolny, nie niewolnik, były tym, co determinowało działanie Piłsudskiego i jego obozu politycznego – mówił Jan Józef Kasprzyk.

 

Na spotkaniu z okazji urodzin Marszałka p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył także statusy oraz honorowe odznaki działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przyznawane za działalność prowadzoną na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania politycznych praw człowieka w Polsce. Otrzymali je: Anna i Andrzej Anusz, Jerzy Dobrowolski, Łukasz Perzyna, Czesław Jakubowicz, Marek Michalik, Zenon Barejko, Igor Miłoszewski, Mirosław Jankowski, Mariusz Bogdanowicz, Jan Członkowski, Leszek Smykowski oraz Arkadiusz Grunwald.

 

Odznaczeni są tymi działaczami nurtu niepodległościowego i Konfederacji Polski Niepodległej, którzy w latach PRL starali się kontynuować dzieło Józefa Piłsudskiego, przekładając na język współczesny i współczesne formy walki to, co Piłsudski pozostawił w swoim dziedzictwie – mówił o uhonorowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas uroczystości obecni byli m.in. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, a także przedstawiciele Związku Sybiraków, reprezentanci Związku Piłsudczyków i uczniowie klas o profilu policyjnym i wojskowym.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty