Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia dla  tygodnia :
24. Kwiecień 2023 - 30. Kwiecień 2023
Poniedziałek
24. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1906 – w brawurowej akcji na warszawskie więzienie na Pawiaku, bojowcy PPS dowodzeni przez Jana Jura-Gorzechowskiego, uwolnili swych dziesięciu kolegów, skazanych przez Rosjan na karę śmierci za działalność niepodległościową.  

Wtorek
25. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1920 – początek ofensywy wojsk polskich i sprzymierzonych z nimi wojsk ukraińskich na Kijów (tzw. wyprawa kijowska).

Środa
26. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1920 – Wojsko Polskie zdobyło Żytomierz, Korosteń i Radomyśl. Józef Piłsudski wydał odezwę do mieszkańców Ukrainy, w której pisał Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, aby z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną. 

    1943 – brawurowa ucieczka z KL Auschwitz rtm Witolda Pileckiego, twórcy ruchu oporu na terenie obozu i przekazanie przez niego władzom Polskiego Państwa Podziemnego materiałów dotyczących sytuacji w obozie, m.in. w zakresie prowadzonej przez Niemców polityki eksterminacyjnej Polaków i Żydów.

    1945 – oddziały partyzanckie mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” opanowały Janów Lubelski, rozbijając m.in. posterunki Milicji Obywatelskiej i uwalniając więźniów politycznych.

Czwartek
27. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1792 – zawiązanie konfederacji targowickiej. Przy wsparciu Rosjan zdradzieccy polscy magnaci, sprzeciwiający się reformom Sejmu Wielkiego, m.in. Konstytucji 3 Maja zawiązali w Petersburgu konfederację, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 14 maja w Targowicy. Przywódcy konfederacji m.in. Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki zwrócili się o pomoc do carycy Rosji Katarzyny II, a ta wysłała do Polski swe wojska pod hasłem walki z rewolucją 3 maja.

    1940 – Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o założeniu niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

    1945 – oddziały mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” rozbiły więzienie ubeckie w Janowie Lubelskim, uwalniając więźniów politycznych. 

    1956 – sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której więzienia opuściło ponad 35 tysięcy osób, głównie więźniów skazanych przez komunistów za działalność niepodległościową.

    1960 – w krakowskiej Nowej Hucie rozpoczęły się protesty mieszkańców, którzy nie godzili się  na usunięcie przez komunistów krzyża z miejsca, w którym planowano zbudować kościół. Przeciwko demonstrantom władze komunistyczne wysłały uzbrojone w ostrą amunicję oddziały milicji i SB. Kilkaset osób zostało rannych.

    2014 – w Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacyjne Ojca św. Jana Pawła II, w których wzięło udział blisko dwa miliony pielgrzymów z całego świata. 

Piątek
28. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1771  wojska Konfederacji Barskiej stoczyły bitwę z wojskami rosyjskimi pod Szreńskiem.

    1934 – na warszawskim Okęciu otwarto port lotniczy.

    1939 – podczas przemówienia w Reichstagu Adolf Hitler jednostronnie wypowiedział polsko-niemiecki pakt o nieagresji zawarty w 1934 r.

Sobota
29. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1919 – Sejm Ustawodawczy RP ustanowił dzień 3 maja Świętem Narodowym.

    1917  w Zielonce koło Warszawy odbyły się ćwiczenia polowe Polskiej Organizacji Wojskowej, w których wzięło udział kilkuset studentów warszawskich. Manewry obserwował osobiście Józef Piłsudski.

    1978 – w Gdańsku powołano do życia Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, organizacji mającej bronić praw pracowniczych i obywatelskich (główni działacze WZZ - Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Krzysztof Wyszkowski i Bogdan Borusewicz).

Niedziela
30. Kwiecień
  • Kartka z kalendarza

    1940 – w walce z Niemcami pod Anielinem koło Spały zginął mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal” (ur. 22 czerwca 1897 r.), żołnierz Legionów, kawalerzysta, olimpijczyk, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – pierwszego oddziału partyzanckiego w II wojnie światowej.

    1950 – w komunistycznym więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak (ur. 26 sierpnia 1883 r.), jeden z czołowych polityków obozu socjalistycznego, parlamentarzysta, w II wojnie światowej jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przewodniczący podziemnego parlamentu - Rady Jedności Narodowej, aresztowany przez NKWD, sądzony i skazany w moskiewskim Procesie Szesnastu (zob. 21 czerwca 1945 r.).




nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty