Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Obóz koncentracyjny Bergen-Belsen, powstał na terenach byłego poligonu wojskowego Reichswehry w Południowej Saksonii (100 km na południe od Hamburga).

Urzędnicy niemieckiej machiny śmierci bardzo szybko zwrócili uwagę na rozległe i płaskie tereny, istniejącą już infrastrukturę oraz gęstą sieć kolejową.

Pierwotny obóz (Stalag XI-C) utworzono w 1940 r., trafiali do niego jeńcy alianccy wzięci do niewoli w trakcie kampanii francuskiej. W 1941 r. zaczęły docierać pierwsze transporty jeńców sowieckich, z których większość nie przetrwała następnej zimy (brak pożywienia i fatalne warunki sanitarno-higieniczne).

 

123.jpeg

Koszary obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w Niemczech w 1944 roku.

Fot. Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images

 

Zgodnie z zarządzeniem Heinricha Himmlera, wiosną 1943 r., w Bergen-Belsen uruchomiono tzw. „obóz pobytowy”. Trafiali do niego przede wszystkim Żydzi, których zachowanie przy życiu mogło służyć interesom niemieckiej polityki zagranicznej. W szczególności chodziło tu o osoby dysponujące obywatelstwami krajów koalicji antyhitlerowskiej, bądź państw sojuszniczych lub „przychylnie neutralnych” w stosunku do III Rzeszy. W tym gronie znaleźli się również polscy Żydzi, którzy zwabieni możliwością zakupienia południowoamerykańskich paszportów wpadli w śmiertelną pułapkę Gestapo (zob. Hotel Polski w Warszawie). Do obozu trafiło również wielu cywilnych mieszkańców Warszawy oraz uczestników Powstania Warszawskiego, pojmanych w trakcie oraz po jego zakończeniu.

Z końcem 1944 r. Bergen-Belsen ostatecznie przekształcono w obóz koncentracyjny, który funkcjonował aż do wyzwolenia przez wojska brytyjskie 15 kwietnia 1945 r. Przez 5 lat istnienia pochłonął życie ok. 38 000 więźniów i ok. 20 000 jeńców wojennych. W pierwszych tygodniach po wyzwoleniu zmarło kolejne 14 tys. osób. Pomimo starań Brytyjczyków, choroby i skrajne niedożywienie zbierały swe żniwo. W ostatnich miesiącach wojny obóz spełniał dodatkową funkcję punktu zbornego dla ewakuowanych ze wschodu więźniów innych obozów („Marsze śmierci”), w ten sposób do Bergen-Belsen trafiło ok. 40 tys. osób, drastycznie zwiększając śmiertelność wśród osadzonych.

 

1234.jpeg

 

Więźniowie obozu Bergen-Belsen krótko po wyzwoleniu przez wojska brytyjskie

Fot. No 5 Army Film & Photographic Unit, Oakes, H

 

W latach 1945-1948 odbyły się trzy procesy załogi obozu. Wyrok śmierci otrzymał m.in. Josef Kramer (ostatni komendant obozu, wcześniej także komendant Birkenau).

Obecnie na terenie byłego KL Bergen-Belsen znajduje się ogólnodostępne miejsce pamięci dysponujące stałą ekspozycją. Elementem upamiętnienia jest również symboliczny grób Anny Frank i jej starszej siostry Margot, które zginęły w tym obozie na początku 1945 r.

WN

Biuletyn Kombatant

nr 3 (411) marzec 2025

marzec.2025

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 20 marca 2025 roku zmarł

 

ŚP

ppłk Janusz Gołuchowski

ps. „Orwicz”

 

urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

Więcej…