Zachęcamy do obejrzenia filmu z serii „Epitafia katyńskie” – krótkometrażowego serialu dokumentalnego z 2010 roku, poświęconego Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Każdy odcinek przedstawia osobiste historie osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku. Narracja oparta jest na listach, wspomnieniach rodzin ofiar oraz relacjach towarzyszy niewoli.
Twórcy sięgnęli po materiały z archiwów państwowych i prywatnych, a także świadectwa ocalałych, m.in. Józefa Czapskiego i Stanisława Swianiewicza. Dzięki indywidualnym losom bohaterów serial przybliża najtragiczniejsze wydarzenia z historii naszego narodu.
Poniższy odcinek prezentuje postać Aleksandra Ślączka żołnierza Armii gen. Hallera. Uczestnika wojny polsko — bolszewickiej. Absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr wszech nauk medycznych, ordynatora oddziałowego w Państwowym Szpitalu św. Łazarza w Krakowie.
W 1914 roku student medycyny Aleksander Ślączka został powołany do armii austro - węgierskiej. Podczas działań wojennych w Alpach w 1917 roku przeszedł na stronę włoską. Trafił do obozu jenieckiego Santa Maria Capua Vetere, gdzie nawiązał kontakt z polskim komitetem narodowym w Paryżu. W ten sposób dostał się do tworzonej przez gen. Hallera błękitnej armii.
Przez wiele lat był biegłym sądowym w zakresie neurologii i psychiatrii. Opublikował wiele prac naukowych w językach niemieckim, francuskim i polskim. We wrześniu 1939 roku kapitan lekarz Aleksander Ślączka otrzymał przydział do szpitala wojskowego w Krakowie. Wraz z transportem rannych ewakuowany w okolice Lwowa, dostał się do niewoli sowieckiej. Uwięziony w Starobielsku, wiosną 1940 roku został wywieziony do Charkowa i zamordowany wraz z innymi polskimi oficerami.
Film przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia.