6 kwietnia br. odbyły się uroczystości 80 rocznicy wyzwolenia obozów Buchenwald i Mittelbau-Dora, w których wziął udział chargé d'affaires a. i. RP p. ambasador Jan Tombiński, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz osoby, które przeżyły obóz, przybyłe z Izraela, Polski, Francji, Rumunii i Białorusi. Jednym z gości honorowych był pan Alojzy Maciak z Warszawy - jeden z ostatnich żyjących więźniów, który trafił do obozu w wieku 16 lat, po aresztowaniu w trakcie Powstania Warszawskiego
Od lata 1937 roku naziści deportowali około 280 tysięcy osób do obozu koncentracyjnego Buchenwald, położonego niedaleko Weimaru oraz do jego 139 podobozów. Spośród nich 56 tysięcy zostało zamordowanych lub zmarło wskutek głodu, chorób, pracy przymusowej bądź eksperymentów medycznych. Obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie 11 kwietnia 1945 roku.
Mittelbau-Dora, będący podobozem Buchenwaldu, funkcjonował w latach 1943–1945. Więźniowie zmuszani byli do drążenia podziemnych tuneli pod produkcję zbrojeniową w skrajnie trudnych warunkach oraz do pracy przy wytwarzaniu tzw. „cudownej broni Hitlera“ – rakiet V2.
Fot. Ambasada RP w Berlinie