Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

30 kwietnia br. w Gdańsku Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego medalem ,,Pro Patria".

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu. Wśród uczestników zgromadzili się przedstawiciele władzy samorządowej, instytucji, grono rodzicielskie, a także ogromna ilość uczniów. Następnie odczytana została decyzja o nadaniu medalu, a Szef Urzędu dokonał uroczystego aktu dekoracji na sztandar szkoły. Legitymację w imieniu całej społeczności odebrał dyrektor szkoły Pan Marcin Hintz.

Słowa do bohaterów wydarzenia - uczniów - skierował Minister Lech Parell. W swoim przemówieniu nawiązywał do "mostu pokoleń" jaki uczniowie tworzą angażując się w życie patriotyczne i społeczne. Prosił również uczniów o jeszcze większe zainteresowanie się historią i wykorzystanie współczesnych urządzeń do jak najlepszego zapisania wspomnień i relacji bohaterów walk o wolność poprzez np. tworzenie filmów, rolek, wywiadów. 

– Marzy mi się wolontariat, który polega na tym, że młodzież spotyka się ze świadkami historii, zbiera ich relacje i przygotowuje w takiej formie, którą uważa za najlepszą. To było by coś, co powodowałoby, że zostałaby po was wspaniała praca. Innym pomysłem jest wasze bliskie otoczenie - wasi dziadkowie, pradziadkowie. Zapisanie ich historii, próba utrwalenia i ocalenie od zapomnienia byłoby czymś wspaniałym. Zróbcie to tak, jak wy to czujecie, jak to widzicie. Ma was to nie tylko zapoznać z historią ale nauczyć kooperacji między sobą i relacji z osobami starszymi, dorosłymi, to jest istotnie równie ważne. - mówił Minister. 

Szef Urzędu skierował się również do młodzieży odnosząc się do roli szkoły i wolontariatu w ich życiu.

– Szkoła jest nie tylko po to, abyście tutaj się uczyli na pamięć dat, algorytmów. To oczywiście jest ważne, ale szkoła przede wszystkim jest dla was po to, abyście się nauczyli relacji miedzy sobą, z młodszymi i starszymi. W życiu chodzi o to czy umiecie się właśnie odnaleźć w danej sytuacji, czy umiecie odpowiednio zareagować i rozumieć relacje was otaczające. Dlatego wierzę, że wolontariat uczy tych relacji, tak jak szkoła. – mówił Lech Parell.

Słowa podziękowania skierował również Konrad Borejko,Sybirak, który w swoim przemówieniu przypomniał młodzieży o ich roli spadkobierców tradycji i historii RP. 

 

Po oficjalnej części uroczystości uczniowie wykonali występ artystyczny z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja.

 

fot. Barbara Jamrocha / UdSKiOR

 

 

Biuletyn Kombatant

nr 4 (412) kwiecień 2025

Kombatant 04.2025okl

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 20 marca 2025 roku zmarł

 

ŚP

ppłk Janusz Gołuchowski

ps. „Orwicz”

 

urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

Więcej…