80 lat po zdobyciu Berlina przez polskich żołnierzy, biało-czerwona flaga znów zawisła nad stolicą Niemiec.
Ustanowiony na 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest tego samego dnia, którego nad zdobytą stolicą III Rzeszy żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego zatknęli biało-czerwony sztandar. Tę okrągłą rocznicę polska delegacja uczciła oddając hołd wszystkim bohaterom, walczącym z niemieckim faszyzmem. W jej skład weszli weterani 1 Armii Wojska Polskiego, walczący w operacji berlińskiej oraz rodziny walczących polskich żołnierzy. Na uroczystościach obecny był między innymi syn kapitana Antoniego Jabłońskiego, który w 1945 r. zatknął polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa.
W polskiej delegacji znaleźli się również przedstawiciele instytucji państwowych – wicemarszałkini Senatu RP, Magdalena Biejat, Zastępca Szefa Urzędu, minister Michał Syska, Ambasador RP w Berlinie, Jan Tombiński oraz wicewojewoda zachodniopomorski, Dawid Krystek. Uczestnicy obchodów w pierwszej kolejności złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Armii WP przy budynku Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. To właśnie tam walczyli i ginęli polscy żołnierze. Jak w wygłoszonym przy tej okazji przemówieniu przypomniał minister:
- To doskonała okazja, aby oddać hołd polskim zdobywcom Berlina i przypomnieć, że Polska była członkiem antyhitlerowskiej koalicji, a jej żołnierze walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Walczyli na lądzie, na morzu i w powietrzu. Im wszystkim oddajemy dziś hołd.
Przypomniał także o skomplikowanych relacjach polsko-niemieckich oraz wypracowywanym przez 80 lat pojednaniu i współpracy. Zwrócił także uwagę na kruchość pokoju i o ciążącej na nas odpowiedzialności za to, aby piekło wojny światowej już nigdy się nie powtórzyło.
Weteranom, obecnym w tym dniu w Berlinie, podziękował także współorganizator uroczystości – Dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz, który przypomniał o bohaterstwie polskich żołnierzy oraz polityce pamięci, której świadectwem są polskie pomniki w Berlinie.
Następnie delegacja udała się pod górującą nad otoczeniem Kolumnę Zwycięstwa. To właśnie tam 80 lat temu załopotała polska flaga. Ten gest triumfu polskich żołnierzy został dziś symbolicznie powtórzony w obecności polskiej delegacji i weteranów walczących o Berlin. Był to hołd dla wszystkich polskich żołnierzy, walczących o z faszyzmem oraz wyraźne przypomnienie ich heroicznego udziału w operacji berlińskiej.
Po odegraniu polskiego hymnu i chwili refleksji nad losami polskich żołnierzy, walczących na frontach II wojny światowej, udano się pod Pomnik Polskiego Żołnierza i Niemieckiego Antyfaszysty, gdzie raz jeszcze oddano hołd wszystkim bohaterom, walczącym z hitleryzmem. Historię samego pomnika krótko przedstawił prof. Ruchniewicz.
Oficjalne uroczystości w Berlinie zwieńczyła ceremonia wręczenia odznaczeń osobom szczególnie zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o polskich żołnierzach, która odbyła się w siedzibie berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Medale Pro Patria otrzymali obywatele Polski i Niemiec, którzy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem w kultywowanie pamięci o polskich żołnierzach i budowaniu polsko-niemieckiego porozumienia: Pan Kamil Majchrzak, Pani Sabine Klein, Pan Christian Carlsen oraz Pan Reinhard Strecker.