Wybierz swój język

Strona głównagodło służby cywilnej
Biuletyn Informacji Publicznej

Obóz koncentracyjny Neuengamme, położony niedaleko Hamburga w Niemczech, został założony przez SS w grudniu 1938 roku jako podobóz Sachsenhausen.

W czerwcu 1940 roku stał się niezależnym obozem koncentracyjnym, szybko przekształcając się w jeden z głównych ośrodków pracy przymusowej w północnych Niemczech.

Początkowo więźniowie wykorzystywani byli głównie do pracy w cegielni, przy wydobywaniu gliny oraz wytwarzaniu cegieł. Produkcja ta miała służyć realizacji ambitnych planów nazistowskiej przebudowy Hamburga – miasta, które Hitler zamierzał przekształcić w potężne centrum administracyjne i militarne.

Przez KL Neuengamme i jego 85 filii przeszło łącznie ponad 100 tysięcy osób ze wszystkich okupowanych krajów Europy, w tym 17 tysięcy z Polski. Poza pracą w cegielni, więźniowie byli wykorzystywani w przedsiębiorstwach zbrojeniowych (np. Messerschmitt), a także w zakładach przemysłu hutniczego, stalowego, stoczniowego, spożywczego i chemicznego. Od 1943 roku byli również zmuszani do odgruzowywania niemieckich miast zniszczonych w czasie alianckich nalotów, a także do pracy przy budowie bunkrów przeciwlotniczych i umocnień obronnych Hamburga.

Na terenie obozu przeprowadzono pierwsze doświadczenia z gazem Cyklon B, który później był używany do masowej eksterminacji Żydów. W obozie dr SS Kurt Heissmeyer prowadził badania medyczne nad chorobami zakaźnymi m.in. na żydowskich dzieciach poniżej dwunastego roku życia. Dzieci te zamordowano na kilka dni przed wyzwoleniem obozu.

 

obóz_n.jpeg

Więźniowie pracujący przy płocie elektrycznym Fot.United States Holocaust Memorial Museum

 

Warunki bytowe były katastrofalne – panował głód, przeludnienie i brutalność strażników SS. Mordercza praca, chroniczne niedożywienie i ciasnota sprzyjały szybkiemu rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak zapalenie płuc, gruźlica i tyfus. W wyniku epidemii tyfusu, która wybuchła w grudniu 1941 roku, zmarło ponad 1000 osób. Więźniowie byli regularnie bici, poddawani arbitralnym karom i systematycznym egzekucjom. Niezdolni do pracy byli zabijani w szpitalu obozowym dosercowymi zastrzykami z fenolu.

Wiosną 1945 roku część obozu została przekazana do dyspozycji Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. W ramach akcji humanitarnej „białe autobusy” gromadzono tam więźniów, których uwolnienie udało się wynegocjować przed ich dalszym transportem do Szwecji.

W obliczu zbliżających się wojsk brytyjskich, władze obozu rozpoczęły jego ewakuację. Tysiące więźniów zmuszono do marszów śmierci. 3 maja 1945 roku doszło do jednej z największych katastrof morskich II wojny światowej – alianci zbombardowali statki „Cap Arcona” i „Thielbek”, na których znajdowało się około 9 000 więźniów ewakuowanych z Neuengamme. Zginęło ponad 7 000 osób.

 

num.jpeg

Obóz KL Neuengamme po wyzwoleniu, maj-lipiec 1945 r. Fot. United States Holocaust Memorial Museum

 

Obóz został wyzwolony przez wojska brytyjskie 4 maja 1945 roku. Nie był to jednak koniec cierpienia wszystkich więźniów – część z nich została wcześniej ewakuowana do Flensburga, gdzie wolność odzyskali dopiero 10 maja. Przez wiele lat po wojnie teren obozu wykorzystywano jako zakład karny, co znacznie opóźniło proces jego upamiętnienia. Dopiero w latach 80. XX wieku rozpoczęto prace nad stworzeniem miejsca pamięci. Dziś obejmuje ono zachowane pozostałości dawnego obozu, nowoczesne muzeum oraz bogate zasoby edukacyjne. Całość stanowi przestrzeń refleksji, nauki i pamięci, oferując odwiedzającym pogłębione zrozumienie historii obozu oraz jego znaczenia w kontekście Zagłady.

DG

Biuletyn Kombatant

nr 4 (412) kwiecień 2025

Kombatant 04.2025okl

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,

że 20 marca 2025 roku zmarł

 

ŚP

ppłk Janusz Gołuchowski

ps. „Orwicz”

 

urodzony 4 marca 1928 roku w Warszawie.

Więcej…