Minęło 80 lat od wyzwolenia obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück. Na organizowane w tym roku w Niemczech uroczystości przyjechały córki i wnuczki więźniarek oraz Pani Barbara Piotrowska, która trafiła do obozu po Powstaniu Warszawskim, mając zaledwie 9 lat. W kameralnej wizycie na terenie obozu i miejsc pochówku polskich ofiar, udział wziął Zastępca Szefa Urzędu, Michał Syska. O polskich więźniarkach Ravensbrück opowiedziała Barbara Oratowska, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie oraz ks. Robert Ogrodnik.
Przez bramę Ravensbrück przeszły około 132 tysiące kobiet, w tym najwięcej Polek – blisko 40 tysięcy. Były to głównie więźniarki polityczne, osadzone w obozie za działalność niepodległościową. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zostało zamordowanych. Na wielu więźniarkach prowadzone były zbrodnicze eksperymenty medyczne.
Barbarze Piotrowskiej, mimo niezwykle trudnych i brutalnych warunków, udało się przeżyć. Dziś podzieliła się swoją historią. Polska delegacja odwiedziła zarówno teren obozu, jak i miejsca pochówków ofiar hitlerowskiego totalitaryzmu, a jutro weźmie udział w głównych uroczystościach na terenie obozu.
Z historią obozu i jego wyzwolenia można zapoznać się w artykule, opublikowanym na stronie internetowej Urzędu:
https://kombatanci.gov.pl/index.php/pl/4281-80-rocznica-wyzwolenia-kl-ravensbrueck
fot. Jakub Pietrzak / UdSKiOR